| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Zapewne wielu startujących w biznesie przedsiębiorców zastanawia się nad praktycznymi różnicami między wyborem opodatkowania VAT, a zwolnieniem z tego podatku. Najlepiej wyjaśnić to na następującym przykładzie.

- składania zgłoszenia rejestracyjnego do VAT,

- ponoszenia opłaty rejestracyjnej do VAT,

- prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT,

- składania deklaracji rozliczeniowych,

- wpłacania na konto urzędu skarbowego wyliczonego podatku VAT.

Podmioty zwolnione zobowiązane są do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży w celu ustalenia ewentualnego przekroczenia limitu.

Patrząc na powyższe, można byłoby stwierdzić, że opodatkowanie należy wybrać, jeśli naszym odbiorcą jest podatnik VAT, i odwrotnie – ze zwolnienia powinno się skorzystać, gdy kupujący jest zwolniony z VAT.  Nie do końca jednak tak jest.

Polecamy : Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Najlepszym przykładem jest sprzedaż według preferencyjnej stawki VAT – 0%, 5% lub 8%. Jeśli nawet naszymi odbiorcami będą podmioty zwolnione z VAT, a na ich rzecz będziemy dokonywać sprzedaży ze stawką VAT niższą niż 23%, to nie ma nad czym się zastanawiać.

Zawsze przy zastosowaniu stawki 0% i często przy stawce 5% lub 8% wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która będzie mogła zostać zwrócona na konto podatnika. Pokazuje to, że decydującym przy wyborze opodatkowania lub zwolnienia z VAT będzie także przedmiot wykonywanej działalności.

Firma będąca podatnikiem VAT świadczy usługi transportowe. Część tych usług opodatkowana jest stawką 23%, część stawką 0% natomiast pozostała – nie podlega opodatkowaniu. Przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT naliczony wynikający z faktur zakupu związanych z tą sprzedażą. Będą to na przykład faktury za leasing samochodów ciężarowych, paliwo do nich, części zamienne związane z eksploatacją samochodów, czy też wydatki administracyjne (utrzymanie biura, koszty wynajmu lokalu, telefon, Internet, media itp.).

W związku z tym, że tylko cześć sprzedaży opodatkowana jest stawką 23%, natomiast znaczna większość zakupów podlega stawce podstawowej, to zawsze powinna wystąpić nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Jest to niekwestionowaną korzyścią dla przedsiębiorcy.

Można więc stwierdzić, że opłacalność zwolnienia z VAT uwarunkowana jest:

- dokonywaniem dostaw na rzecz podmiotów zwolnionych z VATu oraz

- stosowaniem przy sprzedaży stawki podstawowej, tj. 23%.

Wystąpienie obu warunków w pewnych przypadkach może okazać się jednak nadal niewystarczające. Jest tak w przypadku, gdy zamierzamy dokonywać zakupów inwestycyjnych. Wtedy też występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.

Dlatego analizując zwolnienie lub opodatkowanie podatkiem VAT należy wziąć pod uwagę kształtowanie się tego podatku (naliczonego i należnego) w dłuższej perspektywie czasu.

Podsumowując, przy wyborze zwolnienia lub opodatkowania podatkiem VAT należy kierować się głównie trzema wymienionymi wyżej kryteriami. Są to:
1) rodzaj odbiorców, na rzecz których dokonujemy dostaw towarów lub świadczymy usługi,
2) wysokość stosowanej stawki VAT przy sprzedaży,
3) planowana wielkość wydatków, np. inwestycyjnych.

Podjęcie rozważnej i przemyślanej decyzji z pewnością przyczyni się lepszego funkcjonowania firmy, a także obniżenia ewentualnych obciążeń podatkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK