| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Zapewne wielu startujących w biznesie przedsiębiorców zastanawia się nad praktycznymi różnicami między wyborem opodatkowania VAT, a zwolnieniem z tego podatku. Najlepiej wyjaśnić to na następującym przykładzie.

- składania zgłoszenia rejestracyjnego do VAT,

- ponoszenia opłaty rejestracyjnej do VAT,

- prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT,

- składania deklaracji rozliczeniowych,

- wpłacania na konto urzędu skarbowego wyliczonego podatku VAT.

Podmioty zwolnione zobowiązane są do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży w celu ustalenia ewentualnego przekroczenia limitu.

Patrząc na powyższe, można byłoby stwierdzić, że opodatkowanie należy wybrać, jeśli naszym odbiorcą jest podatnik VAT, i odwrotnie – ze zwolnienia powinno się skorzystać, gdy kupujący jest zwolniony z VAT.  Nie do końca jednak tak jest.

Polecamy : Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Najlepszym przykładem jest sprzedaż według preferencyjnej stawki VAT – 0%, 5% lub 8%. Jeśli nawet naszymi odbiorcami będą podmioty zwolnione z VAT, a na ich rzecz będziemy dokonywać sprzedaży ze stawką VAT niższą niż 23%, to nie ma nad czym się zastanawiać.

Zawsze przy zastosowaniu stawki 0% i często przy stawce 5% lub 8% wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która będzie mogła zostać zwrócona na konto podatnika. Pokazuje to, że decydującym przy wyborze opodatkowania lub zwolnienia z VAT będzie także przedmiot wykonywanej działalności.

Firma będąca podatnikiem VAT świadczy usługi transportowe. Część tych usług opodatkowana jest stawką 23%, część stawką 0% natomiast pozostała – nie podlega opodatkowaniu. Przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT naliczony wynikający z faktur zakupu związanych z tą sprzedażą. Będą to na przykład faktury za leasing samochodów ciężarowych, paliwo do nich, części zamienne związane z eksploatacją samochodów, czy też wydatki administracyjne (utrzymanie biura, koszty wynajmu lokalu, telefon, Internet, media itp.).

W związku z tym, że tylko cześć sprzedaży opodatkowana jest stawką 23%, natomiast znaczna większość zakupów podlega stawce podstawowej, to zawsze powinna wystąpić nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Jest to niekwestionowaną korzyścią dla przedsiębiorcy.

Można więc stwierdzić, że opłacalność zwolnienia z VAT uwarunkowana jest:

- dokonywaniem dostaw na rzecz podmiotów zwolnionych z VATu oraz

- stosowaniem przy sprzedaży stawki podstawowej, tj. 23%.

Wystąpienie obu warunków w pewnych przypadkach może okazać się jednak nadal niewystarczające. Jest tak w przypadku, gdy zamierzamy dokonywać zakupów inwestycyjnych. Wtedy też występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.

Dlatego analizując zwolnienie lub opodatkowanie podatkiem VAT należy wziąć pod uwagę kształtowanie się tego podatku (naliczonego i należnego) w dłuższej perspektywie czasu.

Podsumowując, przy wyborze zwolnienia lub opodatkowania podatkiem VAT należy kierować się głównie trzema wymienionymi wyżej kryteriami. Są to:
1) rodzaj odbiorców, na rzecz których dokonujemy dostaw towarów lub świadczymy usługi,
2) wysokość stosowanej stawki VAT przy sprzedaży,
3) planowana wielkość wydatków, np. inwestycyjnych.

Podjęcie rozważnej i przemyślanej decyzji z pewnością przyczyni się lepszego funkcjonowania firmy, a także obniżenia ewentualnych obciążeń podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK