| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Zapewne wielu startujących w biznesie przedsiębiorców zastanawia się nad praktycznymi różnicami między wyborem opodatkowania VAT, a zwolnieniem z tego podatku. Najlepiej wyjaśnić to na następującym przykładzie.

Dwa sklepy, A i B, zajmują się sprzedażą sprzętu komputerowego. Sklep A jest podatnikiem podatku VAT, natomiast sklep B korzysta ze zwolnienia (podmiotowo).  W jednakowym czasie oba sklepy dowiedziały się o zamiarze zakupu komputera przez pobliską firmę (będącą podatnikiem VAT).

Sklepy A i B mają możliwość zakupu komputerów od hurtownika w cenie 2000,00 zł netto za sztukę plus podatek VAT 23%. W związku z tym, przy zakupie powyższych komputerów, przedsiębiorcy A i B zapłacą 2460,00 zł (w tym 460,00 zł VAT). Sklepy chcą zrealizować zysk na transakcji w wysokości 500,00 zł.

Cena sprzedaży ustalona przez podmiot będący podatnikiem VAT (firma A)  wynosi: 2000,00 zł + 500,00 zł + 575,00 zł (VAT 23%) = 3075,00 zł.

Natomiast podmiot B (zwolniony z podatku VAT) cenę sprzedaży oszacuje na poziomie: 2460,00 zł + 500,00 zł = 2960,00 zł.

Niewątpliwym jest, że firma zainteresowana zakupem komputera, dokona transakcji z dostawcą A. Całkowity koszt związany z zakupem wyniesie 2500,00 zł. Zapłacony podatek VAT w wysokości 575,00 zł będzie mogła sobie w przyszłości odliczyć.

Natomiast nabywając komputer od dostawcy B musiałaby ponieść koszt w wysokość 2960,00 zł (różnica 2960,00 zł – 2500,00 zł = 460,00 zł).

W związku z powyższym, jakie w przedstawionym przypadku występują skutki zwolnienia z podatku VAT dostawcy B?

Z pewnością spadek jego konkurencyjności. Pomimo tego, że dostawca ten zaoferował niższą cenę, to dla kupującego towar okazał się być droższym o kwotę nieodliczonego wcześniej podatku VAT w wysokości 460,00 zł.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Kiedy dostawca B może stać się bardziej konkurencyjnym od dostawcy A?

Firma B może pozyskiwać większą ilość klientów przy transakcjach z odbiorcami detalicznymi, którzy nie mają możliwości odliczenia zapłaconego podatku VAT lub też podmiotami zwolnionymi z VATu.

Jeśli odbiorcą firmy jest podmiot opodatkowany omawianym podatkiem, to konkurencyjność można zachować obniżając cenę sprzedaży – w naszym przypadku aż o 440,00 zł (zysk zrealizowany 60,00 zł).

Powyższy przykład pokazuje, że jeśli zamierzamy dokonywać transakcji z podmiotami opodatkowanymi podatkiem VAT, to nieopłacalnym jest korzystanie ze zwolnienia. Jeśli natomiast zwolnienie będzie występować w ostatniej fazie obrotu gospodarczego, to zwolnienie takie może okazać się opłacalne.

Do dodatkowych korzyści z tytułu korzystania ze zwolnienia możemy zaliczyć brak obowiązku:

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »