| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy udzielanie pożyczek jest opodatkowane VAT?

Czy udzielanie pożyczek jest opodatkowane VAT?

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej udzieliłem pożyczki osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Udzielanie pożyczek uwzględniłem we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzając zakres przedmiotów działalności o: „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”. Zgodnie z zawartą umową na otrzymane w przyszłości odsetki od udzielonej pożyczki pożyczkobiorca wystawi fakturę VAT. Czy opisana czynność podlega podatkowi od towarów i usług?

Ustawa o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., zwolniła od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, który sam w sobie stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że udzielenie oprocentowanej pożyczki przez podatnika podatku VAT należy do czynności mieszczących się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług.

Równocześnie powyższa usługa korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Tym samym, odsetki otrzymywane z tytułu udzielonej pożyczki będą stanowiły obrót zwolniony od opodatkowania.

Otrzymanie odsetek powinno być udokumentowane fakturą VAT bez naliczenia podatku należnego. Sprzedaż wynikającą z takiej faktury jako sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT.

Podstawa prawna:

- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 5a, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 29. ust. 1, art. 43 ust. 15, art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

- art. 720 § 1 kodeksu cywilnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK