| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy udzielanie pożyczek jest opodatkowane VAT?

Czy udzielanie pożyczek jest opodatkowane VAT?

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej udzieliłem pożyczki osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Udzielanie pożyczek uwzględniłem we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzając zakres przedmiotów działalności o: „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”. Zgodnie z zawartą umową na otrzymane w przyszłości odsetki od udzielonej pożyczki pożyczkobiorca wystawi fakturę VAT. Czy opisana czynność podlega podatkowi od towarów i usług?

Ustawa o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., zwolniła od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, który sam w sobie stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że udzielenie oprocentowanej pożyczki przez podatnika podatku VAT należy do czynności mieszczących się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług.

Równocześnie powyższa usługa korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Tym samym, odsetki otrzymywane z tytułu udzielonej pożyczki będą stanowiły obrót zwolniony od opodatkowania.

Otrzymanie odsetek powinno być udokumentowane fakturą VAT bez naliczenia podatku należnego. Sprzedaż wynikającą z takiej faktury jako sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT.

Podstawa prawna:

- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 5a, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 29. ust. 1, art. 43 ust. 15, art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

- art. 720 § 1 kodeksu cywilnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK