| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?

Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., import usług kredytu kupieckiego może zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji podatkowej z 30 sierpnia 2011 r. – nr ILPP4/443-408/11-3/BA, wydanej w imieniu Ministra Finansów.

Polski podatnik kupuje towary z zagranicy, korzystając z kredytu kupieckiego

Sprawa dotyczyła spółki, nabywającej surowce od zagranicznych kontrahentów, w ramach kredytu kupieckiego. Ostateczne zobowiązanie spółki było zwiększane o kwotę należną z tytułu odroczenia terminu płatności.

W związku z powyższym, spółka otrzymywała od dostawców, odrębne od faktur dokumentujących zakup towarów, faktury wskazujące kwoty należne za odroczenie terminu płatności określone jako odsetki.

Wierzytelności z tytułu zapłaty za surowce stanowiły następnie przedmiot umowy cesji, zawieranej pomiędzy kontrahentem spółki a niemieckim bankiem. W tym kontekście - „odsetki” wskazane na fakturze od zagranicznych dostawców były de facto przeniesieniem na spółkę kosztu usług świadczonych przez Bank.

Spółka była każdorazowo zawiadamiana o cesji należności z konkretnej faktury. W jej konsekwencji, zapłata kwoty wynikającej z faktur od dostawców wraz z należnymi odsetkami od kredytu kupieckiego dokonywana była na rzecz Banku.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zadała pytanie, czy na skutek wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2011 r. nowego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, import usług kredytu kupieckiego może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania?

Zdaniem spółki, odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Uzasadniając swe stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotową usługę należy zakwalifikować jako zwolnioną z VAT usługę pośrednictwa finansowego. Istotą kredytu kupieckiego jest bowiem kredytowanie nabywcy poprzez odroczenie terminu płatności za dostarczone towary.

 Wynagrodzenie określane jest jako odsetki, kalkulowane w oparciu o długość okresu odroczenia płatności, z ekonomicznego punktu widzenia stanowią kredyt mający na celu sfinansowanie działalności podatnika (w tym przypadku - zakupu towarów).

Omawiana struktura finansowania nie różni się, w ocenie spółki od takiej, w której podmiot trzeci udziela kredytu na zakup towarów, przy czym klient płaci uzyskanymi od kredytodawcy środkami za towary, a następnie jest on zobowiązany do spłaty udostępnionego mu kapitału w przeciągu ustalonego okresu czasu (np. w terminie 90 dni).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK