| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?

Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., import usług kredytu kupieckiego może zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji podatkowej z 30 sierpnia 2011 r. – nr ILPP4/443-408/11-3/BA, wydanej w imieniu Ministra Finansów.

Polski podatnik kupuje towary z zagranicy, korzystając z kredytu kupieckiego

Sprawa dotyczyła spółki, nabywającej surowce od zagranicznych kontrahentów, w ramach kredytu kupieckiego. Ostateczne zobowiązanie spółki było zwiększane o kwotę należną z tytułu odroczenia terminu płatności.

W związku z powyższym, spółka otrzymywała od dostawców, odrębne od faktur dokumentujących zakup towarów, faktury wskazujące kwoty należne za odroczenie terminu płatności określone jako odsetki.

Wierzytelności z tytułu zapłaty za surowce stanowiły następnie przedmiot umowy cesji, zawieranej pomiędzy kontrahentem spółki a niemieckim bankiem. W tym kontekście - „odsetki” wskazane na fakturze od zagranicznych dostawców były de facto przeniesieniem na spółkę kosztu usług świadczonych przez Bank.

Spółka była każdorazowo zawiadamiana o cesji należności z konkretnej faktury. W jej konsekwencji, zapłata kwoty wynikającej z faktur od dostawców wraz z należnymi odsetkami od kredytu kupieckiego dokonywana była na rzecz Banku.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zadała pytanie, czy na skutek wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2011 r. nowego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, import usług kredytu kupieckiego może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania?

Zdaniem spółki, odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Uzasadniając swe stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotową usługę należy zakwalifikować jako zwolnioną z VAT usługę pośrednictwa finansowego. Istotą kredytu kupieckiego jest bowiem kredytowanie nabywcy poprzez odroczenie terminu płatności za dostarczone towary.

 Wynagrodzenie określane jest jako odsetki, kalkulowane w oparciu o długość okresu odroczenia płatności, z ekonomicznego punktu widzenia stanowią kredyt mający na celu sfinansowanie działalności podatnika (w tym przypadku - zakupu towarów).

Omawiana struktura finansowania nie różni się, w ocenie spółki od takiej, w której podmiot trzeci udziela kredytu na zakup towarów, przy czym klient płaci uzyskanymi od kredytodawcy środkami za towary, a następnie jest on zobowiązany do spłaty udostępnionego mu kapitału w przeciągu ustalonego okresu czasu (np. w terminie 90 dni).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK