| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?

Podstawowe znaczenie ma cel świadczonej usług medycznej. To on wskazuje, czy można w danym przydatku zastosować zwolnienie. Będzie to możliwe, gdy wykonywane świadczenie będzie miało cel terapeutyczny, ochronę, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia. W wypadku braku takiego celu, nie będzie można skorzystać z omawianego wyjątku.

Pojęcie „opieki medycznej” obejmuje zarówno leczenie, jak i profilaktykę. Cel usługi wykonywanej na rzecz pacjenta należy badać każdorazowo.

W związku z tym badania lub inne zabiegi medyczne o charakterze profilaktycznym, przeprowadzane na osobach, które nie cierpią na żadną chorobę lub anomalię zdrowotną, mogą być zwolnione z podatku VAT. Dzieje się tak, ponieważ działania te mają na celu poddanie pacjentów obserwacji i badaniom jeszcze zanim pojawi się konieczność stawiania diagnozy czy leczenia.

Zatem osoby, które nie cierpią z powodu jakiejkolwiek choroby lub zaburzeń zdrowia, również są poddawane badaniom w celu zapobiegawczym, ponieważ może przyczynić się to do utrzymywania dobrego stanu ich zdrowia.

Opodatkowanie usług świadczonych przez psychologa.

W opisywanym przypadku, usługi medyczne świadczone są przez psychologa zatrudnionego w spółce z o.o. Orzeka On o zdolności wykonywania określonych zawodów na podstawie skierowania od lekarza medycyny pracy (np. zawód operatora wózka jezdniowego z napędem silnikowym, kierowcy do kierowania samochodem w ramach danej kategorii). Faktury VAT wystawiane są przez spółkę.

Przepisy ustawy o służbie medycyny pracy (z dnia 27 czerwca 1997 r. - Dz. U. z 2004 r. Nr 125 poz. 1317) zaliczają wykonywanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników do profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Profilaktyczna opieka medyczna polega na obserwacji i badaniu pacjenta, aby w przyszłości  nie dopuścić do diagnozowania i leczenia ewentualnych chorób. Jest zespołem czynności ukierunkowanych na utrzymanie lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia. Takie rozumienie profilaktycznej opieki medycznej pozwala na zaliczenie jej do zakresu pojęcia opieki medycznej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Zwolnienia - VAT

Mimo to, badania wykonywane przez psychologa nie mają na celu zapewnienia opieki medycznej. Zadaniem psychologa jest stwierdzenie, czy stan zdrowia badanego pracownika pozwala mu na wykonywanie czynności związanych z jego pracą. Badanie wykonuje, ponieważ zleca mu je inna osoba- w tym wypadku pracodawca. W tej sytuacji brak jest bezpośredniego związku z leczeniem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK