| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?

Podstawowe znaczenie ma cel świadczonej usług medycznej. To on wskazuje, czy można w danym przydatku zastosować zwolnienie. Będzie to możliwe, gdy wykonywane świadczenie będzie miało cel terapeutyczny, ochronę, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia. W wypadku braku takiego celu, nie będzie można skorzystać z omawianego wyjątku.

Pojęcie „opieki medycznej” obejmuje zarówno leczenie, jak i profilaktykę. Cel usługi wykonywanej na rzecz pacjenta należy badać każdorazowo.

W związku z tym badania lub inne zabiegi medyczne o charakterze profilaktycznym, przeprowadzane na osobach, które nie cierpią na żadną chorobę lub anomalię zdrowotną, mogą być zwolnione z podatku VAT. Dzieje się tak, ponieważ działania te mają na celu poddanie pacjentów obserwacji i badaniom jeszcze zanim pojawi się konieczność stawiania diagnozy czy leczenia.

Zatem osoby, które nie cierpią z powodu jakiejkolwiek choroby lub zaburzeń zdrowia, również są poddawane badaniom w celu zapobiegawczym, ponieważ może przyczynić się to do utrzymywania dobrego stanu ich zdrowia.

Opodatkowanie usług świadczonych przez psychologa.

W opisywanym przypadku, usługi medyczne świadczone są przez psychologa zatrudnionego w spółce z o.o. Orzeka On o zdolności wykonywania określonych zawodów na podstawie skierowania od lekarza medycyny pracy (np. zawód operatora wózka jezdniowego z napędem silnikowym, kierowcy do kierowania samochodem w ramach danej kategorii). Faktury VAT wystawiane są przez spółkę.

Przepisy ustawy o służbie medycyny pracy (z dnia 27 czerwca 1997 r. - Dz. U. z 2004 r. Nr 125 poz. 1317) zaliczają wykonywanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników do profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Profilaktyczna opieka medyczna polega na obserwacji i badaniu pacjenta, aby w przyszłości  nie dopuścić do diagnozowania i leczenia ewentualnych chorób. Jest zespołem czynności ukierunkowanych na utrzymanie lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia. Takie rozumienie profilaktycznej opieki medycznej pozwala na zaliczenie jej do zakresu pojęcia opieki medycznej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Zwolnienia - VAT

Mimo to, badania wykonywane przez psychologa nie mają na celu zapewnienia opieki medycznej. Zadaniem psychologa jest stwierdzenie, czy stan zdrowia badanego pracownika pozwala mu na wykonywanie czynności związanych z jego pracą. Badanie wykonuje, ponieważ zleca mu je inna osoba- w tym wypadku pracodawca. W tej sytuacji brak jest bezpośredniego związku z leczeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK