| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?

Zwolnieniu z obowiązku odprowadzania podatku VAT podlegają jedynie usługi w zakresie opieki medycznej, i tylko te, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Wydanie porady koniecznej przed podjęciem decyzji wywołujących pewne prawne konsekwencje (np. zawarcie umowy o pracę) nie spełnia tego celu.

Celem usługi wykonywanej przez psychologa jest stwierdzenie, czy zachodzą przeciwwskazania do wykonywania określonych czynności. Świadczenia te nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie wyjątku z art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 19 i pkt 19a ustawy o VAT. Nie zostaje spełniony zasadniczy warunek w postaci bezpośredniego celu- profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawie zdrowia.

Nowelizacja art. 43 ust. 1 pkt. 18,18 a, 19, 19a ustawy o VAT.

Adam Bartosiewicz w „VAT. Komentarz. Dodatek specjalny ze zmianami aktualny na 1 czerwca 2011 r.” wskazuje, że przepis ten został zmieniony w ten sposób, że w miejsce określenia, że dane usługi mają być świadczone "przez" przedstawicieli określonych zawodów medycznych, pojawiło się sformułowanie o świadczeniu danych usług "w ramach wykonywania" określonych zawodów medycznych. Na tle poprzedniego brzmienia przepisów powstawał problem, czy ze zwolnienia mogą korzystać także usługi świadczone przez podmioty, które same nie są np. lekarzem, pielęgniarką etc., tylko odprzedają te usługi. Jak wynika ze sprawozdań z prac Komisji Finansów Publicznych, wprowadzenie tej poprawki miało na celu, aby ze zwolnienia korzystały usługi faktycznie wykonywane przez lekarza, lekarza dentystę etc., niezależnie od tego, w jakiej formie prawnej będzie działał podatnik sprzedający te usługi. Przykładowo zatem, usługi medyczne sprzedawane przez spółkę z o.o., która nie jest zakładem opieki zdrowotnej i nie zatrudnia lekarzy, lecz współpracuje z nimi na kontraktach, będą zwolnione z podatku na mocy komentowanego przepisu.

Zwolnienie wprowadzone w tym artykule dotyczy czynności świadczonych przez dowolny podmiot. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest to, aby

  1. czynności były wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej oraz
  2. czynności były świadczone na ich terenie- w ramach nieruchomości będącej w dyspozycji zakładu opieki zdrowotnej oraz służącej wykonywaniu usług opieki medycznej.

Wymóg dotyczący świadczenia na rzecz zakładów opieki zdrowotnej oznacza, że nabywca tych świadczeń powinien mieć status zakładu opieki zdrowotnej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »