| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?

Kiedy usługi medyczne są wolne od VAT?

Zgodnie z ustawą odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu (art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT). Jest to zasada, od której przewidziano wyjątki. Należy je rozumieć w sposób ścisły, ponieważ stanowią odstępstwa od powyższej zasady.

Jednym z wyjątków jest art. 43 ustawy o VAT, który przewiduje, że usługi w zakresie opieki medycznej służące:

- profilaktyce,

- zachowaniu,

- ratowaniu,

- przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz

- dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane,

wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza -  zwolnione są od podatku (art.43 ust.1 pkt 18 i 18a ustawy o VAT).

Jest to tzw. kryterium przedmiotowe, które określa rodzaj świadczeń zwolnionych od podatku.

Drugie kryterium - podmiotowe, wskazuje grupy podmiotów, które wykonują usługi mogące być nieopodatkowane. Grupy te zostały wymienione w art.43 ust.1 pkt 18 i 18a tej ustawy.

Zgodnie z nim nie płaci się VAT-u od usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a)  lekarza i lekarza dentysty,

b)  pielęgniarki i położnej,

c)  medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039),

d)  psychologa.

Zwolnienie od podatku dotyczy tylko świadczeń medycznych wykonywanych w określonym celu przez określone podmioty.

Pojęcie opieki medycznej

Przepisy dotyczące zwolnień podatkowych przy wykonywaniu usług opieki medycznej, są wynikiem wprowadzenia do polskich regulacji podatkowych przepisów unijnych (przede wszystkim art. 132 ust. 1 lit. b) i lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347)).

W związku z tym sposób rozumienia pojęcia „opieki medycznej” został wypracowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W swoim orzecznictwie Trybunał podkreślał, że opieka medyczna dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Obejmuje ono również postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »