| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

Jak sprawa zwolnień z VAT wygląda w przypadku pracy ratownika oraz przy zabezpieczeniu imprez masowych?

Zarówno praca ratownika posiadającego uprawnienia WOPR jak i zabezpieczenie medyczne imprez spełniają przesłanki zwolnienia z VAT zawarte w nowelizacji ustawy. Organ podatkowy uznał, że usługi polegające na zabezpieczeniu imprezy masowej służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego również podlegają zwolnieniu. Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego. Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?

Zobacz: Ratownik bez VAT

Zobacz: Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są zwolnione z VAT

Co nie podlega zwolnieniu?

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku usług dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia, usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy, a także usługi katedry i zakładów medycyny sądowej. Profilaktyka i promocja zdrowia ma charakter edukacyjno-informacyjny, co nie może być przesłanką zwolnienia z VAT. Świadczone usługi z zakresu medycyny pracy tj. wykonywanie badań profilaktycznych, których celem jest stwierdzenie istnienia bądź nieistnienia przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, czy też wykonywania określonych czynności –  również nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Podobna sytuacja jest z usługami świadczonymi przez katedry i zakłady medycyny sądowej, które w poprzednim stanie prawnym były zwolnione z opodatkowania, natomiast obecnie nie są. Celem działalności tych instytucji  jest bowiem ochrona zdrowia, nie zaś świadczenie na rzecz profilaktyki. Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Zobacz: Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Zobacz: Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sadowej są zwolnione z VAT?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK