| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

Jak sprawa zwolnień z VAT wygląda w przypadku pracy ratownika oraz przy zabezpieczeniu imprez masowych?

Zarówno praca ratownika posiadającego uprawnienia WOPR jak i zabezpieczenie medyczne imprez spełniają przesłanki zwolnienia z VAT zawarte w nowelizacji ustawy. Organ podatkowy uznał, że usługi polegające na zabezpieczeniu imprezy masowej służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego również podlegają zwolnieniu. Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego. Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?

Zobacz: Ratownik bez VAT

Zobacz: Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są zwolnione z VAT

Co nie podlega zwolnieniu?

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku usług dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia, usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy, a także usługi katedry i zakładów medycyny sądowej. Profilaktyka i promocja zdrowia ma charakter edukacyjno-informacyjny, co nie może być przesłanką zwolnienia z VAT. Świadczone usługi z zakresu medycyny pracy tj. wykonywanie badań profilaktycznych, których celem jest stwierdzenie istnienia bądź nieistnienia przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, czy też wykonywania określonych czynności –  również nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Podobna sytuacja jest z usługami świadczonymi przez katedry i zakłady medycyny sądowej, które w poprzednim stanie prawnym były zwolnione z opodatkowania, natomiast obecnie nie są. Celem działalności tych instytucji  jest bowiem ochrona zdrowia, nie zaś świadczenie na rzecz profilaktyki. Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Zobacz: Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Zobacz: Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sadowej są zwolnione z VAT?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK