| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

In vitro, operacje plastyczne i inne zmiany w ustawie

Nowelizacja ustawy VAT z 18 marca 2011 roku wprowadziła pojęcia, które nie sposób odczytywać jasno i jednoznacznie. Spowodowało to pytania już chwilę po wejściu noweli w życie. Liczne interpretacje indywidualne dotyczące m.in. operacji plastycznych, zabiegów in vitro czy też opieki paliatywnej wskazują na narastający problem i potrzebę wydania przez Ministra Finansów opinii ogólnej, która wiązałaby wszystkie podmioty i precyzowała usługi medyczne objęte zwolnieniem z VAT.

Zobacz: Które usługo medyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?

Zobacz: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Grota solna, dentysta oraz fizjoterapeuta

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przy wracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Na podstawie tego przepisu można wnioskować, że usługi inhalacyjne, dentystyczne oraz fizjoterapeutyczne korzystają ze zwolnienia z VAT. Warunkiem koniecznym owego zwolnienia jest w przypadku usług inhalacyjnych stosowne orzeczenie lekarskie, usługi komercyjne podlegają podatkowi. Co do fizjoterapeutki, bez 23% VATu są również zakłady nie posiadające statusu zakładu opieki zdrowotnej, ale zatrudniające osoby mające stosowne kwalifikacje zawodowe. Sytuacja dentystów jest precyzyjnie określona, bowiem lekarz dentysta w myśl przepisu świadczy usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT, a jego sytuacja względem podatku nie zmienia się po nowelizacji.

Zobacz: Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?

Zobacz: Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Kolejne często stawiane  pytanie o zwolnienie dotyczy usług logopedycznych. W tym przypadku odpowiedź daje indywidualna interpretacja podatkowa z 10 marca 2011 r., wydana przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie, która stwierdza, że w świetle wcześniej przytoczonego przepisu, usługi logopedyczne zaliczają się do grona świadczeń medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Turnusy rehabilitacyjne i osoby towarzyszące pacjentom

Turnusy rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są zwolnione z VAT. Jednoznacznie odniósł się do tego Minister Finansów w swoim rozporządzeniu z 28 lutego 2011 roku. Taka sama wykładnia dotyczy usług zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom pod warunkiem, ze obecność osób podczas leczenia pacjenta ma na celu pozytywny wpływ na jego stan zdrowia.

Zobacz: Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Zobacz: Czy usługi zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK