| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Usługi assistance wykonywane przez usługodawców – na mocy zawartych umów – w imieniu i na rzecz spółki stanowią niewątpliwie odrębną całość i są niezbędne do wykonania usługi ubezpieczeniowej przez zakład ubezpieczeń. Z całą pewnością są czynnościami ubezpieczeniowymi. Podlegają więc zwolnieniu z VAT.

Powyższe wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 21 grudnia 2011 r., I SA/Gd 855/11.

Sprawa dotyczyła spółki, będącej oddziałem zagranicznego ubezpieczyciela. W ramach działalności ubezpieczeniowej prowadzonej na terytorium Polski zawierała ona z osobami wyjeżdżającymi za granicę umowy ubezpieczenia, w skład których wchodziła usługa assistance.

W rezultacie, ubezpieczony wyjeżdżający za granicę miał zapewnioną możliwość zwrócenia się do tzw. centrum obsługi klienta w zakresie usług zagwarantowanych mu w ramach assistance. Tym samym, na skutek zawarcia umowy ubezpieczenia, klient zyskiwał  zapewnienie kompleksowej opieki medycznej poza granicami kraju, a także transport do wskazanego przez siebie miejsca, zawiadomienie rodziny, przewóz do lekarza itp. w przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego (szkody).

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wykonywana przez kontrahenta na rzecz spółki usługa jest usługą kompleksową stanowiącą element usługi ubezpieczeniowej i jako taka podlega  zwolnieniu VAT?

Jakie czynności są zwolnione z VAT

Zdaniem organu podatkowego, usługi wykonywane na rzecz spółki nie są transakcjami ubezpieczeniowymi i nie spełniają wymogów zwolnienia przewidzianych w ustawie o VAT. Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka wniosła skargę do WSA, który przyznał jej rację.

Sąd uznał, że jeśli przedmiotowa usługa ma charakter kompleksowy i ma związek z powstaniem szkody, nie podlega VAT (jest zwolniona).

Zdaniem sądu, organ podatkowy nie przeanalizował charakteru usługi assistance w sposób prawidłowy. Zdaniem sądu, chodzi tu o zapewnienie kompleksowej opieki medycznej poza granicami kraju. Podmioty zagraniczne, działające na zlecenie spółki, nie robią nic co wykraczałoby poza zakres usługi assistance. Świadczenie to mieści się zatem w zakresie pojęciowym zwolnionej z VAT usługi ubezpieczeniowej.

Jarosław Kruszyński jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK