| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu.

Przykładem, który zilustrowałby rodzaj usług dodatkowych opodatkowanych stawką podstawową, pomimo że związanych z usługami kształcenia zawodowego kierowców jest usługa wynajmu autobusu przystosowanego do praktycznej nauki jazdy.

Podmiot gospodarczy, który prowadzi ośrodek szkolenia w kategoriach C, C+E i D w zakresie usług kształcenia zawodowego kierowców korzysta ze zwolnienia w podatku VAT.

Podstawę prawną w tym zakresie stanowi art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku między innymi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Kształcenie zawodowe kierowców, jako forma prowadzonej działalności, regulowane jest przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. W konsekwencji spełniony jest warunek określony przywołanym przepisem.

POLECAMY: Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Wspomniany podmiot, by realizować przedmiotową usługę powinien być dysponentem odpowiedniego zaplecza. Na takie z pewnością składa się tabor pojazdów służących szkoleniu kierowców.

Jeśli podatnik samodzielnie realizuje usługę z wykorzystaniem swojego sprzętu – skutek podatkowy jest oczywisty – zastosowanie będzie miał przywołany przepis art. 43 ust. 1 pkt 29.

Sytuacja ulega skomplikowaniu, jeśli podmiot taki zdecyduje się na wynajem pojazdu/pojazdów na rzecz innego podmiotu świadczącego identyczne usługi. Jak wówczas należy potraktować usługę? Uznając nawet, ze czynność ta ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą powstaje wątpliwość co do możliwości skorzystania ze zwolnienia.

By odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przywołać regulację art. 43 ust. 17 ustawy o VAT.

Zgodnie z nią między innymi przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub

2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

POLECAMY: Zwolnienie podmiotowe w VAT 2012 - kiedy przedsiębiorca może znów skorzystać?

W świetle przywołanych regulacji przedmiotowa usługa choć zrealizowana przez podmiot dokonujący kształcenia zawodowego kierowców na rzecz innego podmiotu prowadzącego identyczny zakres działalności, pomimo że służyć ma praktycznej nauce jazdy nie będzie podlegała zwolnieniu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »