| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie podmiotowe z VAT, a świadczenie usług remontowo-budowlanych na terytorium UE

Zwolnienie podmiotowe z VAT, a świadczenie usług remontowo-budowlanych na terytorium UE

Sprzedaż opodatkowana VAT poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca, nie powinna być ujmowana w limicie zwolnienia podmiotowego VAT.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z ust. 1 powyższego artykułu zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Zwolnienie podmiotowe w VAT 2012 - kiedy przedsiębiorca może znów skorzystać?

Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ustęp 9 ww. artykułu dotyczy natomiast podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT.

Podmioty takie są zwolnione od podatku, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

W przypadku, gdy podmiot przekroczy powyższy limit, nadwyżkę sprzedaży ponad ten limit powinien opodatkować zgodnie ze stawką właściwą do danej usługi czy towaru.

Opodatkowaniu podlega tylko ta część nadwyżki sprzedaży, która nie mieści się w limicie ustawowym.

Jeżeli podatnik świadczy usługi jedynie na terytorium kraju, obroty uzyskanie przez niego będą wchodzić do limitu 150.000 zł.

Sytuacja zmieni się w momencie świadczenia usług na rzecz kontrahenta unijnego, co obecnie stało się bardzo powszechne. W takim przypadku obroty uzyskane ze świadczenia usług na rzecz tego typu kontrahentów nie będą wliczać się do limitu obrotów uprawniających do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Wynika to właśnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, który do powyższego limitu nakazuje wliczać jedynie sprzedaż opodatkowaną. W związku z tym sprzedaż opodatkowana poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca, nie będzie ujmowana w limicie.

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - biznesplan

Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę remontowo – budowlaną?

Ustalając limit do zwolnienia podmiotowego z VAT należy ujmować jedynie obroty ze sprzedaży podlegające opodatkowaniu.

W przypadku świadczenia przez podatnika usług remontowo-budowlanych na rzecz kontrahenta unijnego w kraju, w jakim ma on siedzibę, należy rozważyć obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE.

W większości przypadków świadczenie usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej rodzić będzie obowiązek takiej rejestracji. Między innymi dotyczy to podatników świadczących usługi, w przypadku których miejsce opodatkowania ustalane jest na podstawie art. 28b ustawy o VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »