| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolniony podmiotowo z VAT kupuje towary w UE

Zwolniony podmiotowo z VAT kupuje towary w UE

Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług zamierza rozpocząć na terytorium kraju sprzedaż proszków i płynów do prania, które będzie kupował w Niemczech od podatnika od wartości dodanej niekorzystającego ze zwolnienia z tego podatku, zidentyfikowanego do transakcji unijnych.

Pytanie podatnika:

Czy podatnik będzie zobowiązany wykazywać w kraju wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 lit. c oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dotyczy towarów innych niż wymienione w pkt 1 (m.in. towarów nabywanych przez siły zbrojne, na użytek urzędowy obcych przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i organizacji międzynarodowych, środków transportu morskiego i lotniczego) nabywanych przez podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w danym roku podatkowym oraz w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł.

Jeśli podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, to przywóz towarów z innego niż Polska państwa członkowskiego, do kwoty 50.000 zł w danym roku podatkowym, nie będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i nie będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

W sytuacji, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, a wartość przywiezionych z terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego towarów przekroczy w danym roku podatkowym kwotę 50.000 zł, to zgodnie z art. 10 ust. 5 podatnik od momentu przekroczenia tej kwoty na podstawie art. 97 ust. 2 ww. ustawy, będzie zobowiązany zarejestrować się w urzędzie skarbowym do nabyć wewnątrzwspólnotowych.

Dokonując zakupu towaru od podatnika podatku od wartości dodanej, podatnik polski powinien posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

W Polsce towary te należy opodatkować podatkiem od towarów i usług według stawki podatku obowiązującej w kraju, złożyć do urzędu skarbowego, właściwego dla podatnika, deklarację dla podatku od towarów i usług (VAT-8) i zapłacić podatek oraz wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie tych towarów w informacji podsumowującej.

Import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ korzysta ze zwolnienia podmiotowego a dokonane przez niego zakupy nie będą służyły sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, lecz sprzedaży zwolnionej od podatku.

VAT od zakupów w UE – kiedy opłaca się rejestracja jako podatnik VAT-UE

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »