| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych.

W dniu 13 czerwca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną (sygn: IBPP1/443-293/12/LSz), w której wypowiedział się w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat pobieranych przez gminę z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym zdaniem wnioskodawcy (Gminy) usuwanie i wywóz odpadów komunalnych będzie realizacją zadań publicznych nałożonych ustawą i wykonywane będą w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, zaś ustalone i pobierane od mieszkańców opłaty będą się wiązały z przejęciem obowiązków przez gminę z mocy ustawy, a tym samym nie mogą wynikać z umów cywilnoprawnych.

Gospodarka odpadami zgodna z unijnymi standardami

W związku z powyższym pobierane opłaty nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Organ w przedmiotowej sprawie nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Jego zdaniem wnioskodawca (gmina) będzie obowiązany do zorganizowania i odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przejmie zatem od właścicieli nieruchomości obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, wyłoni w drodze przetargu przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne, określi wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która będzie obejmowała: koszty odbioru, transportu, odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania odpadów.

Jak są ustalane opłaty za odbiór śmieci?

Wobec powyższego należy uznać, iż Gmina w zakresie świadczenia czynności przejętych w trybie art. 6c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie podatnikiem podatku od towarów i usług a czynność pobierania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wykonywana będzie przez Wnioskodawcę w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność w ramach zadań jednostki samorządu terytorialnego.

Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami do 15 marca

Zatem czynność ta należy do zadań publicznych, nałożonych na Wnioskodawcę przepisami prawa, wobec czego Wnioskodawca będzie w tym zakresie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Jan Furtas, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych
jan.furtas@isp-modzelewski.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »