| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy VAT miewają wątpliwości kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Czy z początkiem dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym, czy dopiero z początkiem nowego roku?

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 11 lipca 2012 r., (nr ITPP1/443-529/12/KM) rozstrzygnął kwestię dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego i rezygnacji ze statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Przedmiotowe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2012

Od 1997 r. przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2008 r. podatnik zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą, nadal osiągając przychody z tytułu najmu lokalu, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, objęta obowiązkiem podatku od towarów i usług.

„Przychody” podatnika za minione lata nie przekroczyły limitów, o których mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z uwagi na powyższe podatnik zamierza z dniem 1 czerwca 2012 r. „powrócić” do zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Kiedy podatnik może „powrócić do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług” - z początkiem dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym, czy z początkiem nowego roku?


Organ podatkowy wykazał, że prawo do ponownego korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przysługuje wyłącznie od początku danego roku podatkowego, tj. od dnia 1 stycznia. Na powyższe wskazuje zapis w art. 113 ust. 11 ustawy: „po upływie roku, licząc od końca roku”. Zatem nie jest możliwy wybór zwolnienia od początku dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2013 - czy zostanie limit 150 tys. zł?

Reasumując zdanie organu podatkowego należy stwierdzić, że biorąc pod uwagę, że zarejestrowanym od 1997 r. czynny podatnik podatku od towarów i usług uzyskuje wyłącznie obrót z tytułu wynajmu lokalu, którego wysokość nie przekracza określonych ww. przepisami limitów, to pomimo, iż miał on możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2012 r., w sytuacji, gdy nie skorzystano z tego prawa, ponowny wybór zwolnienia będzie możliwy dopiero od dnia 1 stycznia 2013 r.

 Piotr Wesołowski, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »