| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Pośrednictwo w wymianie walut zwolnione z VAT

Pośrednictwo w wymianie walut zwolnione z VAT

Usługi transakcji wymiany lub pośrednictwa w wymianie walut są zwolnione z podatku od towarów i usług. Dotyczy to również platformy internetowej umożliwiającej obrót walutami, pośredniczącej w transakcjach kupna / sprzedaży walut przez użytkowników tej platformy.

W przypadku, gdy obie strony złożą identyczne zlecenia co do ceny sprzedaży / kupna waluty, wówczas dochodzi do zawarcia transakcji. Po transakcji firma dokonuje dwóch przelewów, np. stronie kupującej przelewa walutę obcą, a drugiej stronie, która dokonała sprzedaży, przelewa złote. Serwis transakcyjny świadczy jedynie usługę polegającą na kojarzeniu ofert kupna / sprzedaży. Użytkowników składających zlecenia może być wielu zarówno po stronie kupującej, jak i sprzedającej, podobnie jak mogą być różne oferowane ceny.

Programowanie kasy fiskalnej – nazwy towarów i usług na paragonie

Odliczenie VAT od bankowozu wziętego w leasing

Do transakcji dojdzie zawsze wtedy, gdy obie strony określają w swoich oczekiwaniach zbieżne ceny. Obie strony transakcji ponoszą koszt prowizji. Spółka jako operator serwisu transakcyjnego może być również stroną transakcji, tzn. kupuje lub sprzedaje walutę, aby użytkownik serwisu składający ofertę mógł zrealizować transakcję.

Usługi te – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT – będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jacek Budziszewski, doradca podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK