| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Zwolnienia

Żywność na cele charytatywne bez VAT

Aktualizacja: 02.10.2013

Od 1 października 2013 r. sklep (i każdy inny podmiot) przekazujący nieodpłatnie organizacji pożytku publicznego żywność na cele charytatywne może to zrobić bez naliczania VAT. Dotychczas zwolniony z VAT był w takiej sytuacji tylko producent przekazywanych artykułów spożywczych. »

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Aktualizacja: 10.09.2013

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów? »

Usługi udzielania pożyczek są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 19.08.2013

Czynności udzielania pożyczek za wynagrodzeniem stanowią usługi w rozumieniu ustawy o VAT, podlegające (co do zasady) opodatkowaniu tym podatkiem. Jednak usługi udzielania pożyczek korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT. »

Zwolnienie podmiotowe z VAT - nie każdy może skorzystać

Aktualizacja: 04.07.2013

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jednak nie każdy przedsiębiorca może wybrać to zwolnienie. Ci, którzy świadczą usługi prawnicze, usługi w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie nie mają wyboru - muszą być podatnikami VAT od początku swojej działalności. »

VAT od nieruchomości niezabudowanych – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Aktualizacja: 18.06.2013

Od 1 kwietnia 2013 r. dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Nie mają już znaczenia przy tym zwolnieniu zapisy ewidencji gruntów i budynków. »

Pośrednictwo w wymianie walut zwolnione z VAT

Aktualizacja: 17.05.2013

Usługi transakcji wymiany lub pośrednictwa w wymianie walut są zwolnione z podatku od towarów i usług. Dotyczy to również platformy internetowej umożliwiającej obrót walutami, pośredniczącej w transakcjach kupna / sprzedaży walut przez użytkowników tej platformy. »

Kiedy poleasingowy samochód można sprzedać bez VAT

Aktualizacja: 19.03.2013

Po zakończeniu leasingu podatnicy często sprzedają samochód wykupiony od firmy leasingowej. Jeżeli sprzedaż takiego samochodu nastąpi po 6 miesiącach od jego wykupu, to taka transakcja jest zwolniona z VAT, jako sprzedaż towaru używanego. »

Czy ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest zawsze zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 21.02.2013

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnośnie opodatkowania VAT ubezpieczenia przedmiotu leasingu wydaje się na tyle jasny, że część komentatorów uznała całą kwestię za wyjaśnioną. Nic jednak bardziej mylnego. Trybunał wyjaśnił bowiem tylko część zagadnienia. Jeżeli nasz przypadek jest podobny do tego rozstrzyganego przez TSUE mamy dwa wyjścia: - albo nasz leasingodawca w trybie pilnym skoryguje nam dostarczone faktury i odda nadpłacony VAT, - albo sami skorygujemy swoje deklaracje i oddamy podatek do urzędu skarbowego. »

Refakturowanie ubezpieczenia przy umowie leasingu – skutki wyroku TSUE z 17 stycznia 2013 r.

Aktualizacja: 30.01.2013

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 17 stycznia br. niezwykle ważny dla całej branży leasingowej wyrok, w którym stwierdził m.in., że w kontekście podatku VAT usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu co do zasady stanowią usługi odrębne i niezależne. Jakie są praktyczne skutki tego wyroku – zapytaliśmy o to Marcina Chomiuka, partnera oraz Tomasza Rolewicza, starszego menedżera w PwC, którzy reprezentowali podatnika przed Trybunałem. »

Kiedy VAT w umowie o dzieło?

Aktualizacja: 12.12.2012

Każdy z nas kto prowadzi działalność gospodarczą rozlicza podatek od towarów i usług. VAT obejmuje również osoby, przyjmujące pracę na podstawie umowy o dzieło. Podatnik ten może jednak nie rejestrować się i nie rozliczać. Możliwe jest to jednak tylko w wypadku, gdy sprzedaż nie przekracza 150 tys. zł. »

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 04.12.2012

Podatnicy VAT miewają wątpliwości kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Czy z początkiem dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym, czy dopiero z początkiem nowego roku? »

VAT w umowie o dzieło przy działalności gospodarczej

Aktualizacja: 28.11.2012

Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczają podatek VAT. Przepisy dotyczące opodatkowania VAT umów zlecenia i o dzieło zawarte są w ustawie o podatku od towarów i usług. Każdy wykonując działalność gospodarczą samodzielnie jest podatnikiem VAT. Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia i nie rejestrować się jako podatnik VAT jeżeli wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150tys. zł. »

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Aktualizacja: 20.11.2012

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych. »

Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT

Aktualizacja: 16.11.2012

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT. »

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2013 - czy zostanie limit 150 tys. zł?

Aktualizacja: 10.10.2012

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że przedsiębiorcy, którzy z uwagi na niskie obroty nie odprowadzają VAT-u, będą mogli korzystać w 2013 roku ze zwolnienia podmiotowego z VAT na dotychczasowych zasadach. Komisja Europejska skierowała do Rady Unii Europejskiej wniosek o zezwolenie Polsce na utrzymanie limitu rocznych obrotów uprawniającego do zwolnienia, na dotychczasowym poziomie 150 tys. zł. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »