| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie od podatku obrotu do 100 tys. PLN

Zwolnienie od podatku obrotu do 100 tys. PLN

Zgodnie z ustawą o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł (w 2010 r. limit ten wzrośnie do 100 tys. zł).

Do wartości sprzedaży nie wlicza się:

1) kwoty podatku, jeżeli sprzedaż taka podlegała opodatkowaniu VAT,

2) odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, czyli sprzedaży, która gdyby była wykonywana poza zwolnieniem podmiotowym korzystałaby i tak ze zwolnienia od podatku (zwolnienie przedmiotowe),

3) wartości dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, niezależnie od wartości tych towarów,

4) wartości sprzedaży (wydaje się, iż powinno być dostawy) produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez rolnika ryczałtowego działalności rolniczej, jeśli podatnik ryczałtowy korzysta w tym zakresie ze zwolnienia od VAT.

Płatnicy występują w roli pośredników dokonujących sprzedaży i płatności podatku w imieniu podatnika. Oznacza to, zatem, iż na gruncie ustawy o VAT, zasady opodatkowania, które odnoszą się do samych podatników - odnoszą się także do płatników.

Jeżeli zatem podatnik, w stosunku, do którego organ egzekucyjny lub komornik sądowy prowadzi egzekucję, jest podatnikiem VAT zwolnionym - obowiązek naliczenia przez organ egzekucyjny lub komornika podatku VAT nie wystąpi.

Jeżeli jednak podatnik ten jest podatnikiem VAT zwolnionym z uwagi na nieprzekroczenie kwoty limitu obrotu wiążącego się z koniecznością odprowadzania do budżetu podatku (art. 113 ustawy o VAT), zaś obrót dokonany przez organy egzekucyjne lub komorników spowoduje przekroczenie tego limitu - skutki tego zdarzenia będą identyczne, jak w przypadku, gdyby dokonał ich sam podatnik.

Podstawa prawna: art. 113 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK