| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zwolnienia

VAT w umowie o dzieło przy działalności gospodarczej

Aktualizacja: 28.11.2012

Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczają podatek VAT. Przepisy dotyczące opodatkowania VAT umów zlecenia i o dzieło zawarte są w ustawie o podatku od towarów i usług. Każdy wykonując działalność gospodarczą samodzielnie jest podatnikiem VAT. Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia i nie rejestrować się jako podatnik VAT jeżeli wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150tys. zł. »

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Aktualizacja: 20.11.2012

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych. »

Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT

Aktualizacja: 16.11.2012

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT. »

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2013 - czy zostanie limit 150 tys. zł?

Aktualizacja: 10.10.2012

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że przedsiębiorcy, którzy z uwagi na niskie obroty nie odprowadzają VAT-u, będą mogli korzystać w 2013 roku ze zwolnienia podmiotowego z VAT na dotychczasowych zasadach. Komisja Europejska skierowała do Rady Unii Europejskiej wniosek o zezwolenie Polsce na utrzymanie limitu rocznych obrotów uprawniającego do zwolnienia, na dotychczasowym poziomie 150 tys. zł. »

VAT od złota inwestycyjnego

Aktualizacja: 29.08.2012

Obrót złotem inwestycyjnym jest zwolniony z VAT. Z tego zwolnienia można zrezygnować ale i tak trzeba prowadzić ewidencję sprzedaży takiego złota. Ewidencja ta powinna zawierać również dane nabywców. »

Użyczanie pracownikowi firmowego auta bez opodatkowania VAT

Aktualizacja: 24.08.2012

Co do zasady użycie towarów należących do przedsiębiorstwa do celów niezwiązanych z jego prowadzeniem podlega opodatkowaniu VAT. Jednak gdy nabycie samochodu firmowego nie dawało przedsiębiorcy prawa do odliczenia VAT-u, jego nieodpłatne użyczanie nie będzie skutkowało naliczaniem podatku. »

Które czynności likwidacji szkód są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 30.07.2012

Czynności wykonywane w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń realizowane w procesie likwidacji szkód majątkowych, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług wyłącznie w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 20 lipca 2012 r. wykluczając ze zwolnienia usługi assistance. Sądy administracyjne interpretują korzystniej dla podatników. »

Badania lekarskie rzadko są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 30.07.2012

Badania lekarskie na ogół (np. w ramach medycyny pracy) nie podlegają zwolnieniu z VAT i są opodatkowane stawką podstawową 23%. Jednak zdaniem Ministra Finansów zwolnione z VAT są badania lekarskie zlecane zgodnie z odrębnymi przepisami przez uprawnione podmioty, np. Policję, w celu określenia stanu zdrowia osób zatrzymanych pod względem istnienia lub braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania i umieszczenia w pomieszczeniu dla zatrzymanych. »

Darowizna żywności dokonana przez producentów bez VAT

Aktualizacja: 03.07.2012

Nieodpłatne przekazanie towarów, w tym artykułów spożywczych z zasady podlega opodatkowaniu VAT, gdy przedsiębiorcy wcześniej przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Producenci żywności mogą jednak skorzystać ze zwolnienia i VAT-u nie odprowadzać. »

Używane rzeczy bez VAT

Aktualizacja: 03.07.2012

Jeżeli przedsiębiorca (podatnik VAT) sprzeda rzeczy, które używał przez co najmniej 6 miesięcy – transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem VAT. Zwolnienie to będzie możliwe, jeżeli w momencie nabycia tej rzeczy przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego. »

Kiedy usługi szkoleniowe finansowane w części ze środków publicznych są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 27.06.2012

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w części ze środków publicznych, w tym w formie płatności z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, jeżeli środki te stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT i ich udział w całkowitym obrocie z tytułu świadczenia konkretnej usługi wynosi co najmniej 70%. »

Zwolniony podmiotowo z VAT kupuje towary w UE

Aktualizacja: 05.06.2012

Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług zamierza rozpocząć na terytorium kraju sprzedaż proszków i płynów do prania, które będzie kupował w Niemczech od podatnika od wartości dodanej niekorzystającego ze zwolnienia z tego podatku, zidentyfikowanego do transakcji unijnych. »

VAT 2013 - definicja terenów budowlanych

Aktualizacja: 28.08.2012

Projektowana nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie od początku 2013 roku określa m.in. definicję terenów budowlanych. »

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2012

Aktualizacja: 01.06.2012

Przedsiębiorcy, u których w 2011 r. łączna wartość sprzedaży opodatkowanej, liczonej bez podatku VAT, nie przekroczyła 150 tys. zł są w 2012 roku zwolnieni podmiotowo z VAT. »

Zwolnienie podmiotowe z VAT, a świadczenie usług remontowo-budowlanych na terytorium UE

Aktualizacja: 24.05.2012

Sprzedaż opodatkowana VAT poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca, nie powinna być ujmowana w limicie zwolnienia podmiotowego VAT. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK