| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi w zakresie telemedycyny podlegają zwolnieniu z VAT

Czy usługi w zakresie telemedycyny podlegają zwolnieniu z VAT

Czy świadczone przez zarejestrowany podmiot leczniczy usługi telemedycyny w zakresie e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

e-psychiatry - usługa nie jest tematycznie przygotowanym wcześniej wykładem, choć ma z tzw. „wykładem” pewne cechy wspólne, tj. jest również wypowiedzią opartą o ogólną wiedzę medyczną konsultanta, nie skierowaną na rozwiązanie konkretnych, indywidualnych problemów zdrowotnych. Nie jest natomiast przygotowywana wcześniej jako „wykład”, udzielana jest na bieżąco, po zadanym przez pacjenta pytaniu. Konsultant nie rozstrzyga więc konkretnego przypadku jakim jest dany pacjent ale udziela mu informacji „ogólnej” dotyczącej np. profilaktyki w zakresie chorób, sposobu podawania lekarstw. Są to informacje znane konsultantowi na bazie jego wiedzy medycznej, nie wiążące się z oceną konkretnego przypadku pacjenta. Dodatkowo na stronie internetowej Wnioskodawca będzie zamieszczał informacje dotyczące zagadnień medycznych - w formie publikacji, przygotowanej przez specjalistę. Publikacje te będą ogólnie dostępne dla wszystkich osób odwiedzających stronę internetową i bezpłatne

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy odpłatne świadczenie usług telemedycyny w zakresie e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry przez Wnioskodawcę będącego podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej jest zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)?
 
Stanowisko Wnioskodawcy:
Wnioskodawca uważa, ze odpłatne świadczenie usług telemedycyny w zakresie e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry przez wnioskodawcę będącego podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej jest zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym i będzie wykonywać ww. rodzaje usług w ramach działalności leczniczej.

Usługi e-rehabiliacji służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia. Usługa świadczona będzie przez rehabilitanta lub fizjoterapeutę. Zakres usług e-rehabilitacji jest zbieżny z zakresem usług rehabilitacji wykonywanej w tradycyjny sposób, różni się tylko brakiem fizycznego kontaktu z pacjentem. Kontakt utrzymywany będzie za pośrednictwem videokonferencji. Celem usługi jest przywrócenie, lub poprawa zdrowia pacjenta. Celem jest również profilaktyka w zakresie edukacji zdrowotnej.

Usługi e-szkoły rodzenia służą profilaktyce. Zakres usług odpowiadać będzie usługom szkoły rodzenia wykonywanym w tradycyjny sposób, różni się jedynie brakiem fizycznego kontaktu z podopiecznym. Kontakt utrzymywany będzie za pomocą videokonferencji. Celem usługi jest profilaktyka w zakresie edukacji zdrowotnej, utrwalania zdrowego trybu życia kobiet w ciąży, bezpieczeństwa ciąży, utrwalania poprawnych zachowań w zakresie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Usługi e-pielęgniarki służą profilakatyce. Kontakt utrzymywany będzie za pomocą videokonferencji. Usługi konsultacji w zakresie edukacji zdrowotnej w granicach specjalności pielęgniarki w tym w zakresie higieny i ochrony zdrowia są działaniami w zakresie profilaktyki zdrowotnej, służą utrwalaniu prawidłowych wzorców postępowania w zakresie zdrowego stylu życia.

Usługi e-położnej służą profilaktyce. Kontakt utrzymywany będzie za pomocą videokonferencji. Usługi konsultacji w zakresie edukacji zdrowotnej, udzielanie informacji z zakresu dietetyki w okresie ciąży są działaniami w ramach profilaktyki zdrowotnej. Wszystkie te usługi służą utrwalaniu prawidłowych wzorców postępowania w zakresie zdrowego stylu życia.

Usługi e-lekarza służą profilaktyce. Kontakt utrzymywany będzie za pomocą videokonferencji. Usługi konsultacji w zakresie edukacji zdrowotnej, a także sposobu podawania i dawkowania leków są działaniami w ramach profilaktyki zdrowotnej. Wszystkie te usługi służą utrwalaniu prawidłowych wzorców postępowania w zakresie zdrowego stylu życia oraz prawidłowego przyjmowania leków.

Usługi e-psychologa służą profilaktyce. Kontakt utrzymywany będzie za pomocą videokonferencji. Usługi konsultacji w zakresie edukacji zdrowotnej, a także sposobu podawania i dawkowania leków są działaniami w ramach profilaktyki zdrowotnej. Wszystkie te usługi służą utrwalaniu prawidłowych wzorców postępowania w zakresie zdrowego stylu życia oraz prawidłowego przyjmowania leków.

Usługi e-logopedy służą profilaktyce. Kontakt utrzymywany będzie za pomocą videokonferencji. Usługi konsultacji w zakresie edukacji zdrowotnej, a także sposobu podawania i dawkowania leków są działaniami w ramach profilaktyki zdrowotnej. Wszystkie te usługi służą utrwalaniu prawidłowych wzorców postępowania w zakresie zdrowego stylu życia oraz prawidłowego przyjmowania leków.

Usługi e-psychiatry służą profilaktyce. Kontakt utrzymywany będzie za pomocą videokonferencji. Usługi konsultacji w zakresie edukacji zdrowotnej, a także sposobu podawania i dawkowania leków są działaniami w ramach profilaktyki zdrowotnej. Wszystkie te usługi służą utrwalaniu prawidłowych wzorców postępowania w zakresie zdrowego stylu życia oraz prawidłowego przyjmowania leków.
Wszystkie ww. usługi są więc usługami w zakresie opieki medycznej, służą odpowiednio profilaktyce lub zachowaniu, przywracaniu oraz poprawie zdrowia, będą wykonywane przez podmiot leczniczy w ramach działalności leczniczej i jako takie powinny być zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego organ podatkowy uznał stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w świetle art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (…).
Według art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w jej treści, jak i przepisów wykonawczych do ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.

Zakres i zasady zastosowania zwolnienia od podatku VAT, dotyczące zarówno dostawy towarów jak i świadczenia usług, zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zwolnienie określone w tym przepisie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Oznacza to, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług (usługi opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane) wykonywanych przez zdefiniowany krąg podmiotów (podmioty lecznicze).

Należy podkreślić, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, stanowi implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. b Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 ze zm.) (dalej zwana „Dyrektywą”), zgodnie z którym zwolnieniu od podatku przez państwa członkowskie podlegają opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 odpłatnego świadczenia przez Wnioskodawcę usług telemedycyny w zakresie e-rehabilitacji, e-szkoły rodzenia, e-pielęgniarki, e-położnej, e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie został spełniony warunek podmiotowy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy do zwolnienia od podatku VAT przedmiotowych usług, bowiem Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym.

W związku z powyższym, w dalszej części niniejszej interpretacji, należy dokonać analizy, czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi wykonywane za pośrednictwem Internetu, spełniają warunek przedmiotowy wynikający z powołanego art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że zdefiniowanie w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, zakresu zwolnienia przez zawężenie go wyłącznie do usług opieki medycznej służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, odpowiada co do zasady używanym przez Trybunał Sprawiedliwości UE określeniom „postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych”. Ponadto orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE wskazuje, że ze zwolnienia mogą korzystać również usługi medyczne realizowane w celach profilaktycznych (wyrok w sprawie Unterpertinger, C-212/01, pkt 40).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »