| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Dostawa nieruchomości zabudowanych - zwolnienie z VAT

Dostawa nieruchomości zabudowanych - zwolnienie z VAT

Dostawa nieruchomości zabudowanych podlega generalnemu zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Tym samym, w większości przypadków sprzedaż nieruchomości zabudowanej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem. Poniżej odpowiemy natomiast na pytanie kiedy dostawa tego typu nieruchomości nie jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia podatku VAT,
  2. dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do odliczenia (a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów); warunku tego nie stosuje się, jeżeli obiekty w stanie ulepszonym były wykorzystywane do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Opisane  w Przykładzie I wydatki na remont hali magazynowej były związane z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną (podatnik świadczy innym podmiotom usługi magazynowe). Z tytułu poniesionych wydatków podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

W takim przypadku planowana sprzedaż działki, na której znajduje się budynek hali magazynowej nie może skorzystać również ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Tym samym przedmiotowa sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu tym podatkiem.

Wspomnieć trzeba, że podatnik może zrezygnować z opisanego wyżej zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy budynków/budowli, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT).

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Podsumowując, sprzedaż budynków i budowli (a także gruntów, na których są one posadowione), podlegać będzie opodatkowaniu VAT tylko wówczas, gdy ich sprzedaż nie spełnia opisanych wyżej warunków zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. W pozostałych natomiast przypadkach sprzedaż nieruchomości zabudowanych objęta będzie zwolnieniem z opodatkowania tym podatkiem.

Ewelina Błądek

Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK