| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie od podatku VAT - działalności kulturalnych oraz działalności pożytku publicznego

Zwolnienie od podatku VAT - działalności kulturalnych oraz działalności pożytku publicznego

Czy działalność określona w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzona przez podmioty wpisujące się w przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, uprawniają do zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Czy usługi w zakresie telemedycyny podlegają zwolnieniu z VAT

Natomiast wg Ministra Finansów, katalog znajdujący się w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nie jest wystarczający dla określenia katalogu podmiotów.

Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie definiują działalność pożytku publicznego jako działalność społecznie użyteczną, prowadzoną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie, co szczególności obejmuje zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Wg art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, działalność pożytku publicznego prowadzone są przez organizacje pozarządowe rozumiane jako jednostki niebędące sektorem finansów publicznych. Natomiast w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia

Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez: osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia  i wyznania jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego; stowarzyszenia jednostki samorządu terytorialnego; spółdzielnie socjalne; spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe, na podstawie ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Polecamy: Biuletyn VAT

Zdaniem Ministra Finansów, mające na uwadze charakter działalności pożytku publicznego  (obejmujący  m.in. zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego) oraz dookreślenie zakresu podmiotowego dla tego typu działalności, należy uznać, że działalność określona w ww. ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzona przez takie podmioty wpisuje się w przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, uprawnia do zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Pod pojęciem innych podmiotów uznanych na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym w rozumieniu art.43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT uznaje się również podmioty wymienione  w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność pożytku publicznego tj. działalność w sferze zadań publicznych mieszczących się w pojęciu usług kulturalnych pod warunkiem, że podmioty te nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności,  a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczone w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK