| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie od podatku VAT - działalności kulturalnych oraz działalności pożytku publicznego

Zwolnienie od podatku VAT - działalności kulturalnych oraz działalności pożytku publicznego

Czy działalność określona w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzona przez podmioty wpisujące się w przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, uprawniają do zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Czy usługi w zakresie telemedycyny podlegają zwolnieniu z VAT

Natomiast wg Ministra Finansów, katalog znajdujący się w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nie jest wystarczający dla określenia katalogu podmiotów.

Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie definiują działalność pożytku publicznego jako działalność społecznie użyteczną, prowadzoną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie, co szczególności obejmuje zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Wg art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, działalność pożytku publicznego prowadzone są przez organizacje pozarządowe rozumiane jako jednostki niebędące sektorem finansów publicznych. Natomiast w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia

Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez: osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia  i wyznania jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego; stowarzyszenia jednostki samorządu terytorialnego; spółdzielnie socjalne; spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe, na podstawie ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Polecamy: Biuletyn VAT

Zdaniem Ministra Finansów, mające na uwadze charakter działalności pożytku publicznego  (obejmujący  m.in. zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego) oraz dookreślenie zakresu podmiotowego dla tego typu działalności, należy uznać, że działalność określona w ww. ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzona przez takie podmioty wpisuje się w przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, uprawnia do zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Pod pojęciem innych podmiotów uznanych na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym w rozumieniu art.43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT uznaje się również podmioty wymienione  w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność pożytku publicznego tj. działalność w sferze zadań publicznych mieszczących się w pojęciu usług kulturalnych pod warunkiem, że podmioty te nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności,  a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczone w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK