| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Spółka może podnająć mieszkanie bez VAT

Spółka może podnająć mieszkanie bez VAT

Zdaniem organów podatkowych usługa najmu lokalu mieszkalnego świadczona osobie prawnej na cele mieszkaniowe jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedsiębiorcy dysponujący lokalami mieszkalnymi (np. dla swoich pracowników, czy kardy zarządzającej) chcą czasami wynająć lub podnająć takie mieszkania innym podmiotom. Wątpliwości budzi kwestia opodatkowania VAT takiego wynajmu.

Z wnioskiem o interpretację podatkową w tej kwestii zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy pewna spółka, która wynajmuje mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej. Spółka chciała podnająć to mieszkanie innej spółce, która ma zawrzeć umowę dalszego podnajmu z osobą fizyczną wyłącznie na cele mieszkaniowe (zapis o podnajmie wyłącznie na cele mieszkaniowe ma buć zawarty we wszystkich umowach podnajmu).

Spółka zapytała organ podatkowy, czy taki podnajem jest opodatkowany, czy zwolniony z VAT? Zdaniem Spółki taka usługa podnajmu mieszkania jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podatki 2016 cz.1 – VAT 2016 (książka)

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2016 r. zgodził się z podatnikiem.

W uzasadnieniu interpretacji organ podatkowy stwierdził w szczególności, że w tym przypadku muszą być spełnione wszystkie warunki zastosowania zwolnienia z VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, tj:

- usługa najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy) musi być świadczona przez wynajmującego na własny rachunek,

- lokal będący przedmiotem świadczenia (umowy) musi mieć charakter mieszkalny,

- przedmiotem świadczenia musi być wykorzystywanie lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Biuletyn VAT

Jak podkreślił  Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy niespełnienie któregokolwiek z powyższych warunków nie pozwala na zastosowanie zwolnienia usługi najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy) z VAT i taką usługę trzeba opodatkować stawką podstawową VAT (aktualnie 23%).

Przy czym trzeba pamiętać, że na podstawie art. 43 ust 20 ustawy o VAT, zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT nie ma zastosowania do usług wymieniowych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, tj. usług związanych z zakwaterowaniem. Chodzi tu w szczególności np. o usługi hotelarskie i inne usługi noclegowe mające za przedmiot krótkotrwałe przebywanie świadczeniobiorcy w lokalu mieszkalnym, świadczone przez hotele, motele, pensjonaty  i inne obiekty hotelowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK