| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Nieoprocentowane pożyczki dla pracowników są zwolnione z VAT

Nieoprocentowane pożyczki dla pracowników są zwolnione z VAT

Udzielanie nieoprocentowanych pożyczek pracownikom spółki podlega, co do zasady opodatkowaniu VAT, bo czynności taki są usługami w rozumieniu ustawy o VAT. Ale ponieważ te usługi mieszczą się w zakresie czynności wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (jako usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych) - będą zwolnione przedmiotowo z VAT.

Tak uznał w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP2/4512-625/15-2/SM).

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza udzielać pracownikom nieoprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe. W spółce nie funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a chce ona udzielać pożyczek pracownikom wyłącznie ze środków obrotowych z rachunku bieżącego. Spółka opracowała pisemny dokument (regulamin), w którym określiła zasady obowiązujące przy udzielaniu pożyczek ze środków obrotowych. Regulamin określa m.in. że wysokość pożyczki nie może przekroczyć 3.000 zł. Ponadto zostaje udzielana na czas nie dłuższy niż 2 lata. Z Regulaminu wynika również, że pożyczki są nieoprocentowane. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała czy czynność udzielania pracownikom pożyczek ze środków obrotowych spółki stanowi usługę w rozumieniu przepisów ustawy VAT, a jeśli tak to czy usługa ta jest zwolniona z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że udzielanie pożyczek pracownikom przez spółkę podlega opodatkowaniu VAT i jednocześnie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy.

Biuletyn VAT

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

W uzasadnieniu wskazał, że skoro spółka z tytułu planowanego udzielania pożyczek swoim pracownikom nie uzyska wynagrodzenia w postaci odsetek, to tym samym czynność ta nie będzie stanowiła odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie wykonana usługa nie będzie służyła celom działalności spółki, bowiem przeznaczona będzie na potrzeby osobiste pracowników – na cele mieszkaniowe.

Wobec powyższego organ uznał, że planowana czynność udzielania nieoprocentowanych pożyczek będzie podlegała opodatkowaniu w związku z uznaniem ich za odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. Jednakże z uwagi na fakt, iż przedmiotowe usługi mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Źródło: Taxonline.pl  2 marca 2016 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK