| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Świadczenie usług edukacyjnych – zwolnienie z VAT

Świadczenie usług edukacyjnych – zwolnienie z VAT

Jakie warunki muszą zostać spełnione w przypadku świadczenia usług edukacyjnych, aby mogły korzystać ze zwolnienia od podatku VAT? A także, czy usługi edukacyjne objęte zwolnieniem należy dokumentować fakturami VAT?

Usług edukacyjne a VAT

W świetle przepisów ustawy o VAT (art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane zwolnione są od podatku VAT.

W związku z tym, żeby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w ustawie o VAT, dany podmiot musi łącznie spełniać następujące warunki:

- być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty,

- świadczyć usługi w zakresie kształcenia lub wychowania.

Przy czym, poza jednostkami samorządu terytorialnego, szkoły i placówki niepubliczne mogą zakładać i prowadzić również osoby prawne i fizyczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Mówi o tym przepis art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zwolnienie z VAT przewidziane w tym zakresie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza że zarówno status podatnika (jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty), jak i zakres świadczonych usług (usługi w zakresie kształcenia i wychowania) – muszą spełniać warunki określone przepisami.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, w interpretacji indywidualnej z 28 lipca 2011 r., sygn. IPTPP1/443-83/11-4/MW, wskazał, „że w związku z tym, iż prowadzona przez Wnioskodawcę szkoła jest objęta systemem oświaty (została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez (…) i Wnioskodawca, jako organ prowadzący szkołę, świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania, wypełniona zostaje podmiotowo-przedmiotowa dyspozycja art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT i opisane we wniosku usługi korzystają ze zwolnienia na podstawie ww. przepisu”.

Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2014 r., sygn. ILPP2/443-915/14-2/MN, stwierdził w sposób następujący: „W opisie sprawy Fundacja wskazała, że przedmiotowe usługi stanowią usługi w zakresie kształcenia i wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem w stosunku do tych usług spełniona została pierwsza przesłanka umożliwiająca zastosowanie zwolnienia od podatku określonego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy. Ponadto, z uwagi na fakt, że jak wskazano we wniosku, Fundacja była (...) jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jako organizacja pozarządowa prowadząca statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania – została spełniona również druga przesłanka warunkująca korzystanie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w oparciu o ww. przepis ustawy. W konsekwencji, przedmiotowe usługi edukacyjne (...) korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.”

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadczenie usług edukacyjnych – zwolnienie z VAT /fot. Shutterstock
Świadczenie usług edukacyjnych – zwolnienie z VAT /fot. Shutterstock

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK