| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym

Zwolnienie z VAT towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym

W związku z implementacją unijnej dyrektywy w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku VAT i akcyzy polskie regulacje prawne w owym zakresie uległy istotnym zmianom. W jaki sposób obecnie uregulowana jest kwestia przewozu towarów związana z transportem lotniczym?

Co obejmuje zwolnienie?

Kwestia zwolnienia uregulowanego w dyrektywie Rady 2007/74/WE z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy obejmuje towary przewożone przez podróżnych w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny w świetle obowiązujących przepisów definiowany jest jako cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później organom celnym, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że bagaż był zarejestrowany przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz, jako bagaż towarzyszący w momencie wyruszenia w podróż.

Ciekawostką jest, iż zasadniczo przyjmuje się również, że bagaż osobisty obejmuje także paliwo znajdujące się w zbiorniku pojazdu silnikowego czy też paliwo znajdujące się w przenośnym kanistrze, o ile jego pojemność nie przekracza dozwolonych 10 litrów. Jest to przełomowe rozwiązanie, gdyż uprzednio z zakresu, który obejmuje definicja bagażu podręcznego wyłączone były kanistry, które zawierały paliwo.

Zwolnieniem objęte są przedmioty, które przewożone są w osobistym bagażu podróżnego, z zastrzeżeniem warunku, iż:

-  ilość i rodzaj tych towarów wskazują na przywóz o charakterze niehandlowym (jest to rodzaj przewozu, który ma miejsce w sposób okazjonalny oraz obejmuje jedynie towary przeznaczone na użytek własny podróżnych bądź też ich rodzin lub towary przeznaczone na prezenty);

-  wartość towarów nie przekracza 300 euro (do 30 listopada 2008 r. limit ten wynosił 175 euro), w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym i morskim – wartość towarów nie przekracza 430 euro, zaś w przypadku towarów wymienionych w art. 56 ust. 8 i 9 ustawy o VAT – do wysokości ustalonych limitów.

Wartość towarów

Wartość towarów przewożonych w bagażu podręcznym podróżnego ustalana powinna być w momencie, w którym ewentualny obowiązek podatkowy mógłby powstać. Istotnym jest, iż do wartości towarów nie wlicza się wartości:

- towarów wymienionych w art. 56 ust. 8 i 9 ustawy o VAT (z tytułu tego, iż owe towary ograniczone są limitami ilościowymi, a ich wartość nie ma znaczenia);

- paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów;

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

- przedmiotów osobistych (które to definiować należy zgodnie z potocznym rozumieniem, jak na przykład przybory toaletowe, ubrania itp.);

- bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie;

- produktów leczniczych niezbędnych do spełnienia osobistych potrzeb podróżnego.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienia VAT dla towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym /fot. Fotolia
Zwolnienia VAT dla towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym /fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK