| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT dla podmiotów leczniczych a rejestracja jako czynny podatnik VAT

Zwolnienie z VAT dla podmiotów leczniczych a rejestracja jako czynny podatnik VAT

Podmiot leczniczy nie musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, aby korzystać ze zwolnienia w VAT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 kwietnia 2018 r. (0112-KDIL2-1.4012.116.2018.1.SS).

Sprawa dotyczy spółki z o.o., która prowadzi działalność w zakresie szeroko rozumianej analityki medycznej. Spółka jest zwolniona z VAT jako podmiot leczniczy, który to status potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w innej interpretacji.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu skarbowego z wnioskiem o interpretację w którym zapytała, czy niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia z VAT jako podmiot leczniczy jest posiadanie przez spółke statusu podatnika VAT czynnego.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że warunek zwolnienia nie jest uzależniony od tego, czy spółka posiada status podatnika VAT czynnego. Zwolnienie adresowane jest do podmiotów leczniczych, które świadczą usługi opieki medycznej, ustawodawca nie warunkuje w ustawie o VAT tego, czy podatnik posiada status podatnika VAT czynnego.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że status podatnika VAT czynnego nie jest niezbędny do uzyskania zwolnienia z VAT. Rejestracja jako podatnik VAT czynny jest czynnością dobrowolną, która nie warunkuje możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku VAT.

Jacek Walasek,  

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK