| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zwolnienia

Zwolnienie z VAT usług medycznych - eksperyment badawczy i leczniczy

Aktualizacja: 20.02.2012

Eksperyment leczniczy (wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej) ma cele lecznicze i w związku z tym usługa medyczna z tym eksperymentem związana jest zwolniona z VAT. »

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 26.01.2012

Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu. »

Usługi likwidacji szkód przy ubezpieczeniach typu assistance zwolnione z VAT

Aktualizacja: 24.02.2012

Usługi assistance wykonywane przez usługodawców – na mocy zawartych umów – w imieniu i na rzecz spółki stanowią niewątpliwie odrębną całość i są niezbędne do wykonania usługi ubezpieczeniowej przez zakład ubezpieczeń. Z całą pewnością są czynnościami ubezpieczeniowymi. Podlegają więc zwolnieniu z VAT. »

Kiedy podatnik może wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 03.12.2012

150 tys. złotych - tyle wynosił w 2011 limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego w VAT. Kiedy przedsiębiorca może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT? »

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Aktualizacja: 09.12.2011

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”. »

Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika odchodzącego do innego klubu - skutki w VAT

Aktualizacja: 08.12.2011

Otrzymana przez klub sportowy należność za wyszkolenie zawodnika (ekwiwalent) jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, jeżeli świadczone przez klub usługi są usługami ściśle związanymi ze sportem i o ile otrzymane środki będą przeznaczone na działalność statutową klubu. »

Ratownik bez VAT

Aktualizacja: 08.12.2011

Czynności z zakresu obsługi ratowniczej basenu wykonywane w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniającego osoby posiadające uprawnienia ratownika WOPR i wykonujące zawód medyczny w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na zasadach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. »

Zakwaterowanie studentów w akademikach jest zwolnione z VAT

Aktualizacja: 29.11.2011

Zakwaterowanie studentów w domach studenckich korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Uzależnione jest to jednakże od spełnienia warunku – student powinien podejmować edukację na uczelni, która świadczy tego rodzaju usługę. Inaczej przedstawia się sytuacja osób wchodzących do rodziny studenta – małżonka i dzieci. Jeśli bowiem nie studiują one na uczelni świadczona na ich rzecz usługa zakwaterowania podlega VAT - ale w tym przypadku ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT - 8 %. »

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 10.11.2011

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi? »

Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 04.11.2011

Zdaniem organów podatkowych usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy nie podlegają zwolnieniu z VAT. Ich usługi (przede wszystkim badania lekarskie pracowników) nie mają bowiem zasadniczo na celu opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. »

Czy usługi zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom szpitala są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 07.10.2011

Usługi zakwaterowania i wyżywienia rodziców dzieci leczonych w szpitalu oraz opiekunów dorosłych pacjentów, wykonywane przez zakład opieki zdrowotnej, w sytuacji gdy zmierzają do osiągnięcia celu terapeutycznego (medycznego), korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Zwolnienie to jest możliwe jeżeli obecność ww. osób w trakcie hospitalizacji pacjentów jest konieczna ze względu na stan chorego i przewidywany korzystny wpływ na leczenie. »

Czy prowadzenie świetlicy przez stowarzyszenie jest zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 06.10.2011

W ramach działalności statutowej stowarzyszenie prowadzi placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego w formach świetlicy, klubu i kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Działalność finansowana jest w części z dotacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - zgodnie z podpisanymi umowami na prowadzenie tych placówek w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej. Czy działalność stowarzyszenia jest w tym zakresie zwolniona z VAT. »

Wspólnoty mieszkaniowe zwolnione z VAT przy rozliczaniu kosztów utrzymania

Aktualizacja: 27.09.2011

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obowiązuje już rozporządzenie Ministra Finansów z 20 września 2011 r., wprowadzające m.in. zwolnienie dla wspólnot mieszkaniowych w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe. »

Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?

Aktualizacja: 14.09.2011

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., import usług kredytu kupieckiego może zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. »

Czy usługi SWIFT są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 14.09.2011

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zwolnienie z podatku od wartości dodanej przewidziane w art. 13b VI Dyrektywy nie obejmuje usług elektronicznego przesyłania wiadomości świadczonych instytucjom finansowym (swift). »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK