| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > System Dwustronnej Wymiany Informacji

System Dwustronnej Wymiany Informacji

Od 1 sierpnia br. płatnicy składek przesyłający swoje dokumenty do ZUS przez Internet powinni przejść na System Dwustronnej Wymiany Informacji. Ośrodek wrocławski, ostatni przyjmujący dokumenty w kanale tradycyjnym, miał zostać wyłączony, a wszystkie przesyłki dostarczane w nowym systemie kierowane będą do ośrodków w Warszawie i Gdańsku.

Cztery aktualne wersje
Niestety, problemy z wysyłką automatyczną dokumentów z programu „Płatnik” spowodowały, że w chwili obecnej mamy cztery równolegle funkcjonujące i aktualne wersje programu:
1) Wersja 6.03.001 – ze stycznia br., bez aktywnych bibliotek SDWI. Do końca lipca za pomocą tej wersji można było wysyłać swoje dokumenty na serwery wrocławskie. Ta wersja pozwala również na wydruk dokumentów w celu złożenia w formie papierowej w terenowych jednostkach ZUS. Płatnicy składek, którzy korzystają właśnie z papierowej formy składania dokumentów, nie muszą od 1 sierpnia instalować pakietów aktywujących SDWI. Dokumenty drukowane i składane w wersji 6.03.001 będą przyjmowane na stanowiskach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2) Wersja 6.03.001B – z kwietnia br., powstała po zainstalowaniu pakietu oznaczonego literką „B”, aktywującego SDWI. Ta wersja pozwala już przekazywać dokumenty w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji do ośrodków: gdańskiego i warszawskiego. W związku ze stwierdzeniem problemów z wysyłką większych zestawów (pojawiający się komunikat o przekroczonym limicie czasu nawiązania połączenia z serwerem) przygotowano kolejne wersje pakietów aktywujących. Jednak użytkownicy, którzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas wysyłki swoich dokumentów, mogą spokojnie korzystać z wersji „B”, nie instalując kolejnych pakietów.
3) Wersja 6.03.001D – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersję 6.03.001B pakietu poprawek oznaczonych literką „D”. Instalacja poprawek miała na celu wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
4) Wersja 6.03.001E – z lipca br., powstała po zainstalowaniu na wersje: 6.03.001, 6.03.001B lub 6.03.001D pakietu aktywującego SDWI oznaczonego literką „E”. Instalacja poprawek miała na celu, podobnie jak w przypadku wersji „D”, wyeliminowanie błędów przy wysyłce automatycznej większych zestawów dokumentów.
Instalacja pakietu
Instalacja pakietu jest rzeczą bardzo prostą i nie wymaga większych umiejętności. Należy ściągnąć interesujący nas pakiet ze stron internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) i uruchomić, klikając dwukrotnie na ściągnięty uprzednio plik. Sama instalacja przebiegnie praktycznie bez naszego udziału.
 
Uwaga, jeśli posługiwaliśmy się do tej pory wersją „Płatnika” 6.03.001, nie należy ściągać i instalować jeszcze raz całego programu!
 
Rys. 1. Wystarczy wcisnąć „Dalej”, by zainstalować pakiet aktualizujący.


Po zainstalowaniu pakietu należy uruchomić program, w menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznaczyć checkbox „System Dwustronnej Wymiany Informacji” i wybrać sposób przekazywania dokumentów.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK