| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nowe zasady zwrotu VAT

Nowe zasady zwrotu VAT

Obowiązująca od 1 czerwca br. nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług jest pierwszą gruntowną i kompleksową nowelizacją tej ustawy. Wprowadziła ona zmiany również w zakresie terminów zwrotu VAT. Po nowelizacji do żądania zwrotu w przyspieszonym terminie uprawnia także nabycie gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostaną one zaliczone do środków trwałych nabywcy. Także uzyskanie obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, uprawniających do odliczenia podatku naliczonego na terytorium Polski, może być obecnie podstawą wcześniejszego zwrotu.

Zwrot dotyczący zakupionych gruntów

Należy zwrócić uwagę, że w wyniku nowelizacji nastąpiła zmiana w zakresie terminów zwrotu. I tak poprzednie brzmienie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT zezwalało na żądanie zwrotu w terminie 60 dni tylko w przypadku zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz występowania sprzedaży opodatkowanej według stawek niższych niż podstawowa. Ponieważ grunty i prawo użytkowania wieczystego nie podlegają amortyzacji, w przypadku ich nabycia podatnicy nie mieli prawa ubiegać się o zwrot w terminie 60 dni. Zmiany wprowadzone do art. 87 ustawy o VAT spowodowały, że do żądania zwrotu w przyspieszonym terminie uprawnia także:
• nabycie gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostaną one zaliczone do środków trwałych nabywcy oraz
• uzyskanie obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, uprawniających do odliczenia podatku naliczonego na terytorium Polski.
 
Od 1 czerwca mniej kontrowersji
 
Trzeba podkreślić, że uchylony został kontrowersyjny przepis art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT, który określał szczególne zasady zwrotu podatku naliczonego dla niektórych podatników. Zgodnie z treścią tego przepisu na umotywowany wniosek podatnika składany wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni (z tytułu nabycia towarów i usług wymienionych w art. 87 ust. 2 ustawy) od dnia złożenia rozliczenia ulegała podwyższeniu. Możliwe to było wówczas, jeżeli podwyższenie tej kwoty było uzasadnione kwotą podatku naliczonego z tytułu importu lub nabycia towarów i usług, w związku z dokonywanymi przez podatnika dostawami towarów lub świadczeniem usług poza terytorium kraju, które to czynności nie podlegały opodatkowaniu polskim VAT, ale z tytułu których podatnik był uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyby czynności te miały miejsce na terytorium RP.
Warunkiem skorzystania z tego wcześniejszego obniżenia kwoty podatku naliczonego było posiadanie dokumentów, z których wynikał związek odliczonego podatku naliczonego z czynnościami wykonywanymi poza terytorium Polski. Omawiany przepis swoim zakresem obejmował działalność poza granicami RP na obszarze innego państwa członkowskiego UE lub państwa nie należącego do UE. W takich sytuacjach urząd wydawał decyzję na podstawie własnej oceny stanu faktycznego, od której podatnik mógł złożyć odwołanie. Jeśli ocena urzędu była negatywna, zwrot podatku był dokonywany na ogólnych zasadach, określonych w art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, czyli w terminie 180-dniowym.
Poprawie uległa więc sytuacja podatników w zakresie przysługującego im prawa do otrzymania zwrotu podatku naliczonego z tytułu importu i zakupów towarów lub usług związanych z dostawami towarów i usługami świadczonymi za granicą, o których mowa jest w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. W poprzednim stanie prawnym podatnicy ci mogli uzyskać wcześniejszy zwrot podatku naliczonego – w terminie 60 dni – tylko wtedy, gdy urząd skarbowy pozytywnie rozpatrzył ich umotywowany wniosek. Obecnie nie muszą już składać takiego wniosku. Ustawodawca przyznał im bezwarunkowe prawo do podwyższenia limitu kwoty zwrotu podatku naliczonego w terminie 60 dni o kwotę 22 proc. wartości obrotu z tytułu czynności opodatkowanych poza terytorium Polski, od których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, określonych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.
W przypadku niektórych podatników może stale wystąpić nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, np. u podatników świadczących część czy całość usług za granicą czy u podatników opodatkowanych stawkami obniżonymi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK