| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustanowić kaucję w VAT

Jak ustanowić kaucję w VAT

Którym podatnikom VAT zwracany jest do 180 dni? Jakie korzyści wynikają z wpłacenia kaucji gwarancyjnej? Jaką formę może mieć kaucja? Po jakim okresie kaucja ulega zwrotowi?

Obowiązek rejestracji
 
Kaucja gwarancyjna w VAT wiąże się ściśle z obowiązkiem rejestracyjnym i zgłoszeniowym. Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy VAT podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni muszą przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub nabycia dokonać zgłoszenia rejestracyjnego (patrz: formularze i wzory).
Co do zasady zgłoszenie rejestracyjne polega na zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego zobowiązani są wszyscy podatnicy VAT przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej. Również w tym przypadku zgłoszenie musi trafić do naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne, rybackie oraz prowadzących tylko działalność rolniczą, zgłoszenia rejestracyjnego może dokonać tylko jedna z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych. Także w przypadku podatników zwolnionych przewidziano preferencje. Mogą oni, ale nie muszą, składać zgłoszenia. Po złożeniu zgłoszenia przez podatnika VAT naczelnik urzędu skarbowego rejestruje go i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego”. W przypadku podatników, którzy nie muszą składać zgłoszenia, zostają zarejestrowani jako „podatnicy VAT zwolnieni”.
Zgłoszenie rejestracyjne dotyczy także tych podatników, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła równowartość 10 000 euro, jak również tych, którzy zamierzają złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania określonych czynności, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Konsekwencją złożenia zawiadomienia o rozpoczęciu czynności wewnątrzwspólnotowych jest zarejestrowanie jako podatnika VAT UE.
 
Kiedy rejestracja VAT UE wydłuża termin zwrotu
 
Niestety w pewnych sytuacjach ustawową konsekwencją zarejestrowania jako podatnika VAT UE jest wydłużenie terminu do zwrotu VAT. Stanie się tak w odniesieniu do dwóch grup podatników VAT:
• rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych, czyli tych, którzy wcześniej w ogóle nie byli zarejestrowani jako podatnicy VAT,
• którzy rozpoczęli wykonywanie czynności opodatkowanych, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia do zarejestrowania jako podatnicy VAT UE i którzy zostali zarejestrowani.
Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT podatnikom przysługuje prawo do zwrotu podatku. Jest to jedno z podstawowych uprawnień. Zasadniczo zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika. W części przypadków organ podatkowy ma na to 180 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (mimo że jest to wyjątek od ogólnego 60-dniowego terminu zwrotu). Na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione sezonowością produkcji lub sezonowością wykonywanych usług, lub sezonowością skupu produktów rolnych. W terminie 60 dni zwrot przysługuje także podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej. Ale muszą złożyć umotywowany wniosek w tym celu.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK