| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustanowić kaucję w VAT

Jak ustanowić kaucję w VAT

Którym podatnikom VAT zwracany jest do 180 dni? Jakie korzyści wynikają z wpłacenia kaucji gwarancyjnej? Jaką formę może mieć kaucja? Po jakim okresie kaucja ulega zwrotowi?

Kiedy urząd ma prawo wydłużyć termin zwrotu
 
W każdym przypadku, gdy zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ustawowy termin zwrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty. Prawo to przysługuje organom podatkowym zarówno w przypadku terminów podstawowych, jak i terminu 180-dniowego. Tym samym wydłużony termin dla podatników VAT UE może zostać dodatkowo wydłużony w związku z prowadzeniem postępowania wyjaśniającego.
W pewnych okolicznościach termin 60-dniowy może zostać skrócony do 25 dni. Stanie się tak, gdy podatnik wraz z deklaracją podatkową złoży umotywowany wniosek. Wówczas urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni licząc od dnia złożenia rozliczenia. Skrócony czas zwrotu podatku dotyczy jednak kwot podatku naliczonego, wykazanych w deklaracji podatkowej, wynikających z:
• faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.),
• dokumentów celnych oraz decyzji organów celnych (w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT) i zostały przez podatnika zapłacone,
• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Podatnicy VAT UE, których dotyczy wydłużony 180-dniowy termin do zwrotu VAT, mogą zacząć stosować zasady ogólne zwrotu, począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe. Podatnik w tym czasie musi też rozliczać się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.
 
Jaka jest cena skrócenia terminu zwrotu przez nowych podatników
 
Wydłużony termin zwrotu do 180 dni to poważny problem dla wielu podatników. Oznacza bowiem półroczne oczekiwanie na zwrot VAT. W dodatku dotyczy to pierwszego roku prowadzonej działalności. Można jednak tak długi okres skrócić. Sposobem na to jest tzw. kaucja. Przepisu dotyczącego wydłużonego zwrotu dla krótko zarejestrowanych podatników VAT UE nie stosuje się do podatników, którzy zabezpieczą ewentualne roszczenia fiskusa. W tym celu trzeba w urzędzie skarbowym złożyć kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250 000 zł.
250 000 zł – taka musi być wartość zabezpieczenia roszczeń fiskusa, aby podatnik rozpoczynający działalność otrzymywał zwrot VAT na zasadach ogólnych.
Sposób przyjmowania kaucji został określony przez ministra finansów w rozporządzeniu z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia trybu przyjmowania kaucji oraz określenia form zabezpieczenia majątkowego (Dz.U. nr 58, poz. 560). Zgodnie z jego treścią zabezpieczenie majątkowe może być przyjęte w m.in. formie obligacji skarbowych.
Warto też pamiętać, w jakich innych formach organ podatkowy przyjmuje kaucję. Rozporządzenie przewiduje tu trzy możliwości. Kaucję przyjmuje się od podatników w trybie:
1) w przypadku kaucji gwarancyjnej dokonania wpłaty lub przelewu środków pieniężnych na rachunek pomocniczy urzędu skarbowego właściwego w sprawach VAT dla podatnika składającego kaucję gwarancyjną,
2) złożenia u naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawach VAT świadectwa depozytowego potwierdzającego dokonanie blokady obligacji skarbowych, w którym została zawarta klauzula określająca, że obligacje mogą być odblokowane za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
3) w przypadku gwarancji bankowej złożenia u naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawach VAT oryginału gwarancji wydanej przez bank posiadający siedzibę na terytorium kraju.
Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza pisemnie przyjęcie kaucji. W przypadku kaucji gwarancyjnej naczelnik urzędu skarbowego musi wydać potwierdzenie przyjęcia kaucji po otrzymaniu dokumentu bankowego potwierdzającego wpływ środków pieniężnych na rachunek urzędu skarbowego.
Po ustanowieniu kaucji podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o jej zwolnienie lub zwrot dopiero po upływie 12 miesięcy, za które podatnik składał deklaracje podatkowe oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK