| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o e-fakturach

Wszystko o e-fakturach

Od 4 sierpnia br. podatnicy mogą wystawiać i wysyłać faktury elektroniczne. Muszą jednak spełniać kilka bardzo istotnych warunków. Ponadto, jeżeli podatnicy zdecydują się na wystawianie faktur elektronicznych jeszcze przed 1 stycznia 2006 r., to muszą powiadomić o tym fakcie organ podatkowy. Po nowym roku ten wymóg nie będzie już obowiązywał.

Współczesne stosunki handlowe dążą do uproszczenia procedur i biurokracji. Obecnie nie można już wyobrazić sobie ich kształtowania bez udziału internetu. Pewność obrotu prawnego nie pozwalała uznać komunikacji elektronicznej jako tej równorzędnej formie pisemnej, dopóki nie określono standardów pozwalających na podniesienie bezpieczeństwa w sieci. Zmienić to miała koncepcja elektronicznego podpisu, który dołączany do stworzonego dokumentu jednoznacznie identyfikowałby jego twórcę oraz pozwalałby stwierdzić, że po jego złożeniu dokument nie został zmieniony. W Polsce kwestię tę uregulowała uchwalona w 2001 r. ustawa o podpisie elektronicznym.
Definicja bezpiecznego podpisu elektronicznego zawarta w ustawie wskazuje jego trzy przesłanki. Po pierwsze, podpis elektroniczny jest przyporządkowany wyłącznie do osoby go składającej. Po drugie, jest on sporządzony za pomocą bezpiecznych urządzeń podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny. Po trzecie, podpis jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna.
Pierwsza przesłanka jest jasna – podpis musi jednoznacznie identyfikować składającą go osobę. Co do drugiej kwestii, sporządzania podpisu, możliwe są różne rozwiązania techniczne, począwszy od najszerzej stosowanego kodu – hasła, tzw. klucza prywatnego, poufnego i udostępnianego wyłącznie osobie składającej podpis, do różnych urządzeń technicznych w postaci kart i kluczy identyfikacyjnych, aż po metody biometryczne, jak skaner rozpoznający linie papilarne czy wzór siatkówki oka. Ze względów oczywistych, najtańszym i najbardziej rozpowszechnionym sposobem składania podpisu jest stosowanie hasła klucza. Za jego pomocą, poprzez protokoły kryptograficzne, cały dokument, pod którym złożony został podpis, jest szyfrowany. Podpis elektroniczny w całości integruje się z sygnowanym dokumentem, co zapewnia, że po złożeniu podpisu nie jest już możliwa niezauważalna zmiana podpisanego dokumentu. Co wypełnia trzecią przesłankę wymaganą przez ustawodawcę. Do odczytania tak zaszyfrowanego dokumentu niezbędny jest tzw. klucz publiczny. Jest to fragment kodu, udostępniany odbiorcom korespondencji, pozwalający odczytać zaszyfrowaną wiadomość. Klucz publiczny i klucz prywatny są niepowtarzalne i charakterystyczne dla danego użytkownika. Tworzą unikalną parę, która pozwala na kodowanie oraz odczytywanie wiadomości, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. Znając wyłącznie klucz publiczny, nie da się odtworzyć poufnego klucza prywatnego, którym zaszyfrowano dokument, a tym samym użyć go, podszywając się pod czyjąś tożsamość.
Pomimo, że ustawa weszła w życie już jakiś czas temu, podpis elektroniczny nie stał się powszechnym narzędziem do sygnowania dokumentów w sieci, jak zakładano. Uważa się, że główną tego przyczyną jest przyjęte w Polsce restrykcyjne rozwiązanie wymogu korzystania z usług autoryzowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne. Centra certyfikacyjne, poprzez udzielenie certyfikatu, poświadczają, autentyczność bezpiecznego podpisu elektronicznego. Wiąże się to z koniecznością dodatkowej zapłaty na rzecz takiego centrum za wydanie certyfikatu. Ceny certyfikatów przeznaczonych na potrzeby podmiotów gospodarczych sięgają kwoty 500 złotych netto za okres 12 miesięcy, w zależności od stosowanych rozwiązań technicznych i oferowanych usług.
Obecnie prawodawca stworzył dokumentacji elektronicznej nowe perspektywy, poprzez wprowadzenie rozporządzenia ministra finansów, w sprawie wystawiania faktur w formie elektronicznej. Niestety, podejście polskiego prawodawcy znów okazuje się być restryktywne, gdyż faktury elektroniczne muszą być sygnowane bezpiecznym podpisem elektronicznym. Przewiduje się więc ten sam rygor, który do tej pory znacznie zahamował rozwój podpisu elektronicznego, czyli wymóg korzystania z autoryzowanych centrów certyfikacyjnych. Niemniej jednak należy pozytywnie ocenić tendencję zmierzającą do coraz większego odformalizowania stosunków handlowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK