| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księga przychodów i rozchodów w praktyce

Księga przychodów i rozchodów w praktyce

Podatkowa księga przychodów i rozchodów stanowi dowód, pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych. Zasady prowadzenia księgi reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Określa ono szczegółowy zakres obowiązków podatnika, dokumenty będące podstawą zapisów, terminy zawiadomienia fiskusa o prowadzeniu księgi, jak również inne nieodzowne informacje.

Podatnicy VAT

Podatnicy VAT mogą ewidencjonować przychody według uproszczonych zasad. Dotyczy to zarówno podatników płacących VAT, jak też podatników zwolnionych z VAT. Podatnicy VAT mogą ewidencjonować przychody w uproszczony sposób, jeżeli prowadzą ewidencję sprzedaży dla celów VAT, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub ust. 3 ustawy o VAT. Podatnicy VAT mogą dokonywać zapisów w księdze dotyczących przychodów ze sprzedaży towarów i usług na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych z ewidencji VAT.

Zestawienie powinno zawierać: datę i kolejny numer zestawienia, sumę przychodów ze sprzedaży pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług oraz o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów podatku od towarów i usług.

Obrót w rozumieniu ustawy o VAT nie jest tożsamy z przychodem dla celów podatku dochodowego. Niekiedy będziemy musieli skorygować obrót VAT o wartość sprzedaży, która nie jest traktowana jako przychód, i powiększyć go o przychód niebędący obrotem w rozumieniu ustawy o VAT. Przykładowo darowanie towarów nie jest przychodem w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, ale jest obrotem w rozumieniu ustawy o VAT. Z kolei dotacje, różnice kursowe, otrzymane kary umowne, odsetki na rachunku bankowym są przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, a nie obrotem w rozumieniu ustawy o VAT.

 

Ewidencjonowanie w kwocie brutto

Za przychód ze sprzedaży u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT uważa się przychód pomniejszony o należny VAT. Ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady w § 24 rozporządzenia MF (art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f.). Przepis dotyczy podatników, o których mowa w art. 84 ustawy o VAT, tj. podatników rozliczających podatek należny VAT na podstawie metody uproszczonej, zwanej potocznie strukturą zakupów. Podatnicy, o których mowa w art. 84 ustawy o VAT, mogą ewidencjonować przychody w księdze oraz w ewidencji sprzedaży łącznie z podatkiem od towarów i usług, z tym że na koniec miesiąca przychód pomniejsza się o należny podatek od towarów i usług.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »