| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Księga przychodów i rozchodów w praktyce

Księga przychodów i rozchodów w praktyce

Podatkowa księga przychodów i rozchodów stanowi dowód, pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych. Zasady prowadzenia księgi reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Określa ono szczegółowy zakres obowiązków podatnika, dokumenty będące podstawą zapisów, terminy zawiadomienia fiskusa o prowadzeniu księgi, jak również inne nieodzowne informacje.

Księgowanie kosztów

Przypomnijmy, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Wydatki niebędące kosztami uzyskania przychodów wymienione są w art. 23 u.p.d.o.f.

Podatnik ma więc prawo do odliczenia wszelkich poniesionych kosztów, jeżeli wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. „Związek z prowadzoną działalnością gospodarczą” oznacza prowadzenie działalności, którą zajmuje się podatnik w celu uzyskania dochodu. Przykładowo do kosztów nie mogą być zaliczone wydatki związane z wyposażeniem prywatnego mieszkania przedsiębiorcy czy wydatki związane z jego urlopem. Pojęcie „w celu uzyskania przychodów” oznacza, że działalność musi być prowadzona w celu uzyskania dodatniego wyniku finansowego. Istotne jest również to, że nie zawsze przychód musi być osiągnięty przez podatnika. Wydatki mogą mieć wpływ zarówno bezpośredni, jak i pośredni na osiągnięcie przychodu.

To, w jakim momencie powinny być księgowane wydatki, zależy od przyjętej przez podatnika metody rozliczania kosztów. Chodzi tutaj o metodę kasową i metodę memoriałową. Według metody kasowej podatnik księguje wydatki w momencie ich poniesienia. Według metody memoriałowej podatnik księguje wydatki w okresie, w którym uzyskuje się przychód związany z danym kosztem.

Zasadę kasową odzwierciedla przepis art. 22 ust. 4 u.p.d.o.f., zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Wyjątki od tej zasady przewidziane są w art. 22 ust. 5 u.p.d.o.f., zgodnie z którym u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą.

Oznacza to, że są potrącalne:

• koszty poniesione w danym roku i związane z przychodami tego roku,

• koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,

• określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Opisane zasady potrącania kosztów mają również zastosowanie do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Jeżeli podatnik wybrał jedną z metod, to jest on obowiązany metodę tę stosować przez cały rok podatkowy. Pomimo – wydaje się – jasnych reguł księgowania, w praktyce pojawia się szereg problemów. Szczególnie dotyczą one wydatków ponoszonych na przełomie roku.

ZAPAMIĘTAJ

Należy zwrócić uwagę na zasady rozliczenia VAT. Nie będą one się niekiedy pokrywały z zasadami rozliczeń w podatku dochodowym. Podatek naliczony VAT może być odliczony w miesiącu, w którym upłynął termin płatności za fakturę. Dotyczy to przede wszystkim faktur za tzw. usługi medialne.

ZAPAMIĘTAJ

Podatnicy będący płatnikami VAT ewidencjonują koszty bez VAT naliczonego. Wyjątek stanowią koszty, które są związane z czynnościami zwolnionymi z VAT lub podatek naliczony nie podlega odliczeniu od podatku należnego lub nie podlega zwrotowi. Wówczas koszty te wykazuje się w kwocie brutto. Najczęściej ewidencjonujemy w kwocie brutto wydatki na paliwo. Ponadto w kwocie brutto koszty wykazują podatnicy zwolnieni z VAT.

  

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK