| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie ksiąg rachunkowych

Zamknięcie ksiąg rachunkowych

Jak wyceniać różnice kursowe? W jaki sposób ująć nie wniesione dopłaty wspólników ? Jak prezentować należności dochodzone na drodze sądowej ? Które jednostki muszą wykazać podatek odroczony? Kto podpisuje sprawozdanie finansowe?

Które obowiązki dotyczą wszystkich jednostek
 
Może zrodzić się pytanie, czy zawsze trzeba złożyć sprawozdanie do sądu i jakie są konsekwencje niezłożenia? Czasem pojawiają się poglądy, że obowiązku takiego nie ma w przypadku sprawozdania, które nie podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Trzeba podkreślić, że każde sprawozdanie finansowe podlega złożeniu we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Zakres przedkładanych dokumentów określono w art. 69 ustawy. Kryterium badania sprawozdania finansowego ma wpływ tylko na obowiązek jego ogłaszania. Nie należy więc tych obowiązków mylić. Zgodnie z art. 70 ustawy o rachunkowości, brak obowiązku ogłaszania sprawozdania w Monitorze Polskim B (dla spółdzielni – w Monitorze Spółdzielczym) dotyczy tylko jednostek niepodlegających badaniu przez biegłego rewidenta.
 
Jak prezentować należności dochodzone na drodze sądowej
 
Wątpliwości może rodzić miejsce prezentacji należności skierowanych na drogę postępowania sądowego od jednostek powiązanych, choć takie przypadki są rzadkością. W ustawie o rachunkowości nie przewidziano takiej pozycji w należnościach od jednostek powiązanych. W pozycji należności krótkoterminowych od pozostałych jednostek ustawodawca przewidział odrębną pozycję pt. „należności dochodzone na drodze sądowej”. Należy zatem wnioskować, że wszystkie należności, które na dzień sporządzania sprawozdania finansowego skierowane są na drogę postępowania sądowego, powinny zostać zaprezentowane w tej pozycji sprawozdania finansowego.
• B. Aktywa obrotowe
• II. Należności krótkoterminowe
• 2. Należności od pozostałych jednostek
d) dochodzone na drodze sądowej
Jakie powinno być zatem miejsce prezentacji należności skierowanych na drogę postępowania sądowego od jednostek powiązanych? Wydaje się, że należności dochodzone na drodze sądowej powinny być prezentowane w pozycji „inne”. Wynika to z układu bilansu. Pozycja innych krótkoterminowych należności od jednostek powiązanych skupia inne niż z tytułu dostaw i usług należności, tj. z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń, dochodzone na drodze sądowej oraz inne.
• B. Aktywa obrotowe
• II. Należności krótkoterminowe
• 1. Należności od jednostek powiązanych
• b) inne
Warto przypomnieć, że kierowanie windykacji należności na drogę postępowania sądowego jest przesłanką do utworzenia odpisów aktualizujących na dochodzone kwoty. Zapisy ustawy o rachunkowości nie zawierają precyzyjnych regulacji w zakresie obowiązku tworzenia odpisów aktualizujących na należności. Zapisy art. 35b, a w szczególności ust. 1, pkt 3 i 5 narzucają na kierownika jednostki (zarząd) obowiązek zatwierdzenia zasad ich tworzenia. Trudno jednak znaleźć przesłanki, aby odpisów aktualizujących na należności dochodzone na drodze sądowej nie tworzyć. Utworzone odpisy aktualizujące obciążają pozostałe koszty operacyjne lub koszty finansowe – zależnie od rodzaju należności, której odpis dotyczy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK