| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Wielu przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą składać comiesięcznych deklaracji. Przepisy przewidują uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podstawie dochodu osiągniętego w latach poprzednich. Także deklaracje VAT nie muszą być składane co miesiąc – znaczna część podatników może wybrać rozliczenia kwartalne. Korzystając z tych przepisów małe firmy mogą ułatwić sobie rozliczenia z fiskusem.

Ryczałt – ważny tylko przychód
 
Jest to, w porównaniu z kartą podatkową, bardziej zaawansowana forma opodatkowania. W tym przypadku podatnicy płacą podatek, który jest uzależniony od wysokości przychodów. Jest to więc forma podatku obrotowego – ponoszone koszty nie mają żadnego wpływu na kwotę podatku.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą podlegać przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej (a także przychody z najmu). Dotyczy to także sytuacji, gdy działalność prowadzona jest w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Podatnicy mogą wybrać opłacanie w roku podatkowym ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej 250 000 euro. W 2006 roku ryczałt mogą stosować podmioty, których obroty za 2005 rok nie przekroczą 979 150 zł.
Tę formę opodatkowania mogą także wybrać podatnicy rozpoczynający wykonywanie działalności w roku podatkowym – bez względu na wysokość przychodów. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według jego miejsca zamieszkania nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego.
Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego musi złożyć oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stawki ryczałtu uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności. Wynoszą one od 3 proc. (np. w przypadku działalności gastronomicznej czy handlowej) do 20 proc. (najwyższa stawka jest stosowana do przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów).
PAMIĘTAJ
W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników.
Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz ewidencję przychodów. Obowiązek prowadzenia ewidencji powstaje od dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca.
Podatek za grudzień należy wpłacić w terminie złożenia zeznania (PIT-28), czyli do 31 stycznia. Mimo że taki sposób rozliczania podatku nie jest uciążliwy, podatnicy o niskich obrotach mogą go jeszcze uprościć. Ustawodawca umożliwił im kwartalne rozliczanie ryczałtu. Polega to na tym, że podatnicy obliczają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacają go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony (czyli do 20 kwietnia, lipca i października). Podobnie jak w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie, podatek za ostatni kwartał należy wpłacić w terminie złożenia zeznania, czyli do 31 stycznia następnego roku.
TERMINY ZAPŁATY
Podatnicy płacą podatek dochodowy w formie karty podatkowej, pomniejszony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły. Za grudzień podatek należy wpłacić do 28 grudnia roku podatkowego.
Kwartalne rozliczanie podatku mogą stosować wyłącznie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 000 euro. W 2006 roku kwartalnie mogą rozliczać się podmioty, których obroty za rok 2005 nie przekroczyły kwoty 97 915 zł. Warunkiem jest zawiadomienie do 20 stycznia 2006 r. naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zawiadomienia nie muszą składać podatnicy, którzy opłacali podatek kwartalnie w 2005 roku i zamierzają kontynuować taką formę rozliczeń.
Największą wadą ryczałtu jest brak możliwości uwzględniania kosztów uzyskania przychodów. Podatek obliczany w ten sposób często jest wyższy niż u tego samego przedsiębiorcy rozliczającego się na zasadach ogólnych. Ponadto w szeregu przypadkach ustawodawca wykluczył możliwość opodatkowania ryczałtem.
 
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK