| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

W pierwszej kolejności ryczałtowcy mogą obniżyć przychody o kwoty, zapłaconych w roku podatkowym składek, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.), bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, oraz na wymienione ubezpieczenia osób współpracujących. W przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, którzy w danym roku podatkowym wykazali stratę z prowadzonej działalności gospodarczej, a następnie w kolejnym roku podatkowym wybrali ryczałt jako formę opodatkowania, istnieje możliwość odliczenia tej straty od przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. Przy odliczaniu tej straty stosuje się przepisy wynikające z art. 9 ust. 3 ustawy o PIT. Zgodnie z jego treścią stratę poniesioną w roku podatkowym można rozliczyć w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia przychodów w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
Ponadto przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym obniżyć można o:
– wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne;
– wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł;
– darowizny przekazane organizacjom pożytku publicznego realizującym cele wymienione w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego;
– darowizny przekazane na cele kultu religijnego;
– wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a mianowicie: budowa budynku mieszkalnego, wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku, nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne, przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.
Jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami, odliczeń tych dokonuje się od każdego rodzaju przychodu proporcjonalnie w takim stosunku, w jakim poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami pozostają w ogólnej kwocie przychodów.
Podatnik może skorzystać z odliczeń od obliczonego już ryczałtu. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o ryczałcie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym przez podatnika, jednak w wysokości nie wyższej niż 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Ponadto ryczałt można pomniejszyć o kwotę dokonanej darowizny pieniężnej na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmniejszenie to nie może przekroczyć jednak kwoty stanowiącej 1 proc. wykazanego w zeznaniu rocznym ryczałtu. Ponadto warto pamiętać, iż darowizna ta powinna zostać udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego oraz powinna zostać dokonana w okresie między 1 lutego a 31 grudnia roku podatkowego oraz ewentualnie pomiędzy 1 stycznia a dniem złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do 31 stycznia roku następnego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »