| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

Ryczałtowiec, czyli kto
 
Obowiązek rozliczenia się na formularzu PIT-28 mają osoby fizyczne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu ryczałtem podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania. Podatnicy nie muszą np. co miesiąc składać do urzędu deklaracji podatkowych. Jednak mają mniej czasu niż podatnicy opodatkowani na zasadch ogólnych na roczne rozliczenie z fiskusem. Ryczałtowcy zeznanie muszą złożyć do końca stycznia po zakończeniu roku, za który się rozliczają. Tymczasem podatnicy rozliczający się z tych samych źródeł na zasadach ogólnych mają na to cztery miesiące, bo do końca kwietnia po zakończeniu roku, którego rozliczenie dotyczy.
 
Gdzie złożyć zeznanie
 
Zeznanie PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 31 stycznia roku następnego, w stosunku do roku, za który jest ono składane. Rozliczenie za 2005 rok powinno więc trafić do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do północy we wtorek 31 stycznia 2006 r. Podatnik zeznanie może dostarczyć do urzędu osobiście, ale może go również wysłać pocztą. W przypadku skorzystania z usług poczty za datę złożenia zeznania uważa się datę stempla pocztowego. W tej sytuacji warto wysłać zeznanie do urzędu listem poleconym, aby mieć potwierdzenie wywiązania się z obowiązku rocznego rozliczenia na wypadek, gdyby zeznanie gdzieś się zgubiło. Dla bezpieczeństwa dobrze jest także zrobić kserokopię składanego zeznania.
 
Skąd wziąć formularz
 
Formularz zeznania podatkowego wraz z załącznikami można pobrać w każdym urzędzie skarbowym. Najlepiej od razu wziąć kilka sztuk, na wypadek gdyby przy wypełnianiu zeznania zdarzyła się pomyłka. Wtedy będzie można wypełnić nowy druk bez kolejnych odwiedzin w urzędzie. Przepisy określają, że zeznanie trzeba złożyć według ustalonego wzoru, jednak nie oznacza to, że zeznanie wolno składać tylko i wyłącznie na pobieranych z urzędów skarbowych formularzach drukowanych na zlecenie Ministerstwa Finansów. Wzory formularzy powinny zawierać dokładnie takie same pozycje oraz mieć identyczny układ, jak określono to w przepisach wydanych przez ministra finansów. W praktyce oznacza to, że zeznanie można złożyć zarówno na oryginalnym druku pobranym w urzędzie skarbowym, jak i można w tym celu posłużyć się kserokopią formularza lub wydrukiem z programu komputerowego umożliwiającego elektroniczne wypełnienie takiego zeznania.
 
W jakim terminie
 
Termin na złożenie PIT-28 jest terminem prawa materialnego. Oznacza to, że takiego terminu nie można przywrócić i po jego upływie nie można już skutecznie dokonać czynności, dla której został on przewidziany. Choć nie oznacza to, że w sytuacji, gdy do końca stycznia podatnik np. zapomni złożyć zeznanie, nie może tego zrobić wcale. Warto bowiem pamiętać, że lepiej złożyć zeznanie po terminie niż nie złożyć go wcale. Podatnik naraża się bowiem na mniejsze sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego.
Można też ubiegać się o odroczenie terminu złożenia zeznania rocznego PIT-28. Taką możliwość dają przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.; dalej Ordynacja podatkowa). Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK