| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

Jak wypełnić zeznanie PIT-28
 
Teraz wyjaśnimy krok po kroku, jak prawidłowo wypełnić zeznanie roczne PIT-28. Wypełnienie zeznania należy zacząć od wpisania numeru NIP w poz. 1 zeznania PIT-28. To ustawowy obowiązek każdego podatnika składającego zeznanie podatkowe za 2005 rok. To wyjątkowo ważne. Z przepisów ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) wynika, że podatnicy podają NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne. Podatnik, który nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
 
Miejsce składania zeznania
 
Części A. zeznania to „Miejsce składania zeznania”. W części A. (poz. 5) zeznania PIT-28 należy podać nazwę urzędu skarbowego, do którego adresowane jest zeznanie (jest to tzw. miejsce składania zeznania). Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o ryczałcie urzędem tym jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zeznanie kierujemy oczywiście do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. To naczelnik jest organem podatkowym, a nie urząd skarbowy jako taki.
W tym miejscu zeznania wystarczy wpisać nazwę urzędu skarbowego, do którego wysyłany jest lub w którym składany jest PIT-28. Nie trzeba natomiast wpisywać adresu tego urzędu.
 
Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania
 
Część B. zeznania to „Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania”. W części B. formularza PIT-28 (poz. 6 do 18) należy wpisać dane personalne podatnika składającego zeznanie roczne (nazwisko, imię oraz datę urodzenia), a także adres miejsca zamieszkania podatnika.
Warto podkreślić, że adres zamieszkania nie jest tożsamy z adresem zameldowania podatnika. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jest to tzw. centrum interesów życiowych podatnika. To właśnie miejsce zamieszkania jest czynnikiem decydującym o miejscu złożenia zeznania podatkowego, a nie miejsce zameldowania.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK