| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

Pozostałe części zeznania
 
Część J. PIT-28 to informacja o zwolnieniu wynikającym z art. 21 ust. 6-13 ustawy o ryczałcie. Podatnicy w tej części informują urząd, czy korzystają z tego zwolnienia od całości przychodów czy tylko ich części. W tym celu należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat zeznania (poz. 107).
Częsć K. Należy obliczyć kwotę ryczałtu do zapłaty, a także ewentualną nadpłatę. Warto podkreślić, że w sytuacji gdy podatnik zaznaczył w poz. 107 kwadrat informujący o korzystaniu ze zwolnienia z ryczałtu od całości przychodów, nie należy wypełniać części K. i L. zeznania. Jeśli podatnik zaznaczył w poz. 107 kwadrat informujący o zwolnieniu od części przychodów, wtedy nie należy wykazywać w częściach K. i L. ryczałtu w części przypadającej na przychody z pozarolniczej działalności gospodarczych, dla których wybrano zwolnienie (art. 21 ust. 6-13 ustawy o ryczałcie).
W części L. należy wykazać kwoty ryczałtu obliczone i wskazane przez podatnika w ewidencji przychodów w poszczególnych miesiącach (kwartałach). Kwoty ryczałtu wpisywane w tej części mają być kwotami po dokonanych wcześniej odliczeniach. W części L. 1. wpisać należy kwoty ryczałtu z okresu od stycznia do listopada lub za I, II i III kwartał 2005 roku. W częsci L. 2. wpisuje się kwoty za grudzień lub za IV kwartał 2005 roku.
Kolejna część – M. wypełnianego PIT-28 to informacja o załączonych formularzach (poz. 124 do 133). Podatnik w tej części zakreśla odpowiednie pola, zaznacząjąc, jaki załącznik dołącza do zeznania.
W częsci N. można podać dodatkowe informacje, np. ułatwiające kontakt podatnika z urzędem. Może to być numer telefonu, faksu, adres e-mail. Jednak podawanie takich danych nie jest obowiązkowe.
Ostatnia część, jaką wypełnia podatnik, to oświadczenie i podpis podatnika. Wypełniając zeznanie, musimy poświadczyć, że znamy przepisy kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Na koniec koniecznie trzeba własnoręcznie podpisać zeznanie.
 
Roczne rozliczenie kartowiczów
 
Skoro mowa o rozliczaniu rocznym podatników opodatkowanych na zasadach uproszczonych, nie sposób nie wspomnieć o rozliczeniu się z karty podatkowej. Osoby opłacające podatek w formie karty również do 31 stycznia 2006 r. muszą rozliczyć się z fiskusem za 2005 rok. W tym przypadku podatnicy składają jedynie deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
Warto przypomnieć, że podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak zobowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.
Ponadto przedsiębiorcy opłacający podatek w formie karty muszą co miesiąc, do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (a za grudzień w terminie do dnia 28 grudnia), wpłacać na rachunek urzędu skarbowego określoną kwotę podatku (którą określi w decyzji naczelnik urzędu skarbowego) pomniejszoną o zapłaconą składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Po zakończeniu roku należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do dnia 31 stycznia deklarację o wysokości zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej, w poszczególnych miesiącach, składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Wybierając jako formę opodatkowania kartę podatkową, trzeba również wiedzieć, że nie można skorzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń, np. z ulgi remontowej czy rehabilitacyjnej.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK