| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtowców

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

Pozostałe części zeznania
 
Część J. PIT-28 to informacja o zwolnieniu wynikającym z art. 21 ust. 6-13 ustawy o ryczałcie. Podatnicy w tej części informują urząd, czy korzystają z tego zwolnienia od całości przychodów czy tylko ich części. W tym celu należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat zeznania (poz. 107).
Częsć K. Należy obliczyć kwotę ryczałtu do zapłaty, a także ewentualną nadpłatę. Warto podkreślić, że w sytuacji gdy podatnik zaznaczył w poz. 107 kwadrat informujący o korzystaniu ze zwolnienia z ryczałtu od całości przychodów, nie należy wypełniać części K. i L. zeznania. Jeśli podatnik zaznaczył w poz. 107 kwadrat informujący o zwolnieniu od części przychodów, wtedy nie należy wykazywać w częściach K. i L. ryczałtu w części przypadającej na przychody z pozarolniczej działalności gospodarczych, dla których wybrano zwolnienie (art. 21 ust. 6-13 ustawy o ryczałcie).
W części L. należy wykazać kwoty ryczałtu obliczone i wskazane przez podatnika w ewidencji przychodów w poszczególnych miesiącach (kwartałach). Kwoty ryczałtu wpisywane w tej części mają być kwotami po dokonanych wcześniej odliczeniach. W części L. 1. wpisać należy kwoty ryczałtu z okresu od stycznia do listopada lub za I, II i III kwartał 2005 roku. W częsci L. 2. wpisuje się kwoty za grudzień lub za IV kwartał 2005 roku.
Kolejna część – M. wypełnianego PIT-28 to informacja o załączonych formularzach (poz. 124 do 133). Podatnik w tej części zakreśla odpowiednie pola, zaznacząjąc, jaki załącznik dołącza do zeznania.
W częsci N. można podać dodatkowe informacje, np. ułatwiające kontakt podatnika z urzędem. Może to być numer telefonu, faksu, adres e-mail. Jednak podawanie takich danych nie jest obowiązkowe.
Ostatnia część, jaką wypełnia podatnik, to oświadczenie i podpis podatnika. Wypełniając zeznanie, musimy poświadczyć, że znamy przepisy kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Na koniec koniecznie trzeba własnoręcznie podpisać zeznanie.
 
Roczne rozliczenie kartowiczów
 
Skoro mowa o rozliczaniu rocznym podatników opodatkowanych na zasadach uproszczonych, nie sposób nie wspomnieć o rozliczeniu się z karty podatkowej. Osoby opłacające podatek w formie karty również do 31 stycznia 2006 r. muszą rozliczyć się z fiskusem za 2005 rok. W tym przypadku podatnicy składają jedynie deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
Warto przypomnieć, że podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak zobowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.
Ponadto przedsiębiorcy opłacający podatek w formie karty muszą co miesiąc, do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (a za grudzień w terminie do dnia 28 grudnia), wpłacać na rachunek urzędu skarbowego określoną kwotę podatku (którą określi w decyzji naczelnik urzędu skarbowego) pomniejszoną o zapłaconą składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Po zakończeniu roku należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do dnia 31 stycznia deklarację o wysokości zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej, w poszczególnych miesiącach, składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Wybierając jako formę opodatkowania kartę podatkową, trzeba również wiedzieć, że nie można skorzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń, np. z ulgi remontowej czy rehabilitacyjnej.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK