| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów w zakresie środków trwałych zostało jednakowo uregulowane zarówno w art. 15 i 16 u.p.d.o.p., jak i art. 22 i 23 u.p.d.o.f. Wydatki poniesione na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu bezpośrednio w dacie ich poniesienia.

Koszty uzyskania przychodu
 
Warto omówić jeszcze jeden sposób zaliczania zakupu środków trwałych do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy on przypadku, gdy zakup lub wytworzenie we własnym zakresie składnika majątku o wartości przekraczającej 3500 zł zaliczono bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, a następnie przed upływem roku od dnia nabycia lub wytworzenia – do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli jednostka nabyła lub wytworzyła we własnym zakresie składniki majątku (budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty) o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł i ze względu na przewidywany przez nią okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczyła ich do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, a faktyczny okres ich używania przekroczy rok – jest obowiązana, w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął:
• zaliczyć te składniki do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, przyjmując je do ewidencji w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia,  
• zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, obliczonych dla środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, a dla wartości niematerialnych i prawnych – przy zastosowaniu zasad określonych w ustawie,  
• stosować stawki amortyzacji, metodą liniową, w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,  
• wpłacić, do 20 dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w składanych deklaracjach PIT-5 lub CIT-2. Odsetki obliczone od różnicy między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych przypadającą na okres ich dotychczasowego używania wynoszą 0,1% za każdy dzień. 
Przepisy stosuje się odpowiednio w przypadku zaliczenia wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł do kosztów uzyskania przychodów, a następnie zaliczenia tych składników do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przed upływem roku od dnia ich nabycia lub wytworzenia; w tym przypadku odsetki nalicza się do dnia zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli różnica, o której mowa, jest wyższa od kosztów danego miesiąca, nierozliczona nadwyżka kosztów pomniejsza koszty w następnych miesiącach.
Jak widać, odpisy amortyzacyjne, spełniając swoją kosztową funkcję, mogą wpływać na wynik finansowy jednostki. Poprzez odpowiednie planowanie terminu zakupu środków trwałych, zastosowanie przemyślanych stawek amortyzacji możemy niejednokrotnie nawet w znaczny sposób regulować wysokość kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie – zobowiązań podatkowych.
 
 
Jolanta Szymańska
 
Poradnik Gazety Prawnej Nr 002/2006 z dnia 2006-01-10
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK