| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak płacić składki na ZUS

Jak płacić składki na ZUS

To, jakie składki na ubezpieczenie społeczne muszą płacić poszczególne osoby, zależy od ich statusu, a więc od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą czy też są pracownikami najemnymi. Niniejszy poradnik ma na celu przybliżenie zarówno płatnikom składek jak i samym ubezpieczonym jak opłacać składki na ZUS, w jakim wymiarze i na jakiej podstawie.

RADA
Taką możliwość będzie Pan miał tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek z tytułu umowy zlecenia będzie co najmniej równa kwocie najniższej podstawy wymiaru składek, jaka obowiązuje Pana z tytułu prowadzenia działalności.
UZASADNIENIE
W Pana sytuacji dochodzi do zbiegu trzech tytułów do ubezpieczeń: stosunku pracy, umowy zlecenia i prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć zbieg tytułów, jakim jest równoczesne wykonywanie umowy zlecenia i prowadzenie działalności gospodarczej. Od 1 listopada 2005 r. w tym zakresie obowiązują zmiany. Dotyczą one osób, które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Taka osoba nie może obecnie wybrać jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umowy zlecenia, jeśli z tego tytułu podstawa wymiaru składek byłaby niższa niż z tytułu prowadzonej działalności.
WAŻNE!
Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia i prowadzące równocześnie działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu umowy zlecenia podstawa wymiaru składek jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.
Podstawa wymiaru składek, która obowiązuje Pana z tytułu prowadzenia działalności, nie może być niższa od 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to, że prawo wyboru umowy zlecenia jako tytułu do opłacania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych będzie Panu przysługiwało tylko wtedy, gdy z tej umowy będzie Pan osiągał przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przynajmniej w tej wysokości. Wówczas z tytułu prowadzenia działalności będzie miał Pan obowiązek opłacania tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli będzie Panu przysługiwała możliwość wyboru umowy zlecenia jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń, to za takim wyborem przemawia fakt, że ciężar opłacania składek emerytalnej i rentowej rozłożony jest na zleceniobiorcę i zleceniodawcę.
W dalszej kolejności należałoby rozstrzygnąć wpływ stosunku pracy na obowiązek ubezpieczeń. Jeżeli dochody ze stosunku pracy w przeliczeniu na pełen miesiąc są co najmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne z dodatkowych tytułów, takich jak działalność czy umowa zlecenia, mają charakter dobrowolny. Jedynie ubezpieczenie zdrowotne ma nadal charakter obowiązkowy. Ponieważ w Pana sytuacji wynagrodzenie jest niższe od minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2006 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 899,10 zł), będzie Pan podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym również jako zleceniobiorca lub przedsiębiorca (w zależności od wcześniejszego rozstrzygnięcia zbiegu tych tytułów do ubezpieczeń).
 
Monitor księgowego 1/2006 z dnia 05.01.2006

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK