| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak płacić składki na ZUS

Jak płacić składki na ZUS

To, jakie składki na ubezpieczenie społeczne muszą płacić poszczególne osoby, zależy od ich statusu, a więc od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą czy też są pracownikami najemnymi. Niniejszy poradnik ma na celu przybliżenie zarówno płatnikom składek jak i samym ubezpieczonym jak opłacać składki na ZUS, w jakim wymiarze i na jakiej podstawie.

RADA
W miesiącach, w których Pana łączny przychód z umowy o pracę i umowy zlecenia będzie co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia, z tytułu prowadzonej działalności obowiązkowo będzie Pan musiał opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
UZASADNIENIE
Jedna osoba może spełniać warunki do objęcia jej ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, takich jak np. umowa o pracę, umowa zlecenia lub działalność gospodarcza. W takich przypadkach najczęściej osoba ta podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych tylko z jednego tytułu, a z pozostałych może przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.
 
WAŻNE!
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe zawsze z każdego tytułu.
 
Jeśli wykonywałby Pan tylko umowę o pracę oraz prowadził działalność gospodarczą, byłby Pan objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wyłącznie z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Byłoby tak jednak tylko pod warunkiem, że wynagrodzenie za pracę stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca, jest równe co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2005 r. wynosiło ono 849 zł), w 2006 r. jest to 899,10 zł.
 
WAŻNE!
Przeliczenie na okres miesiąca dotyczy nieprzepracownia pełnego wymiaru czasu pracy danego pracownika, a nie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy (na część etatu) przez cały miesiąc.
 
W Pana przypadku miesięczna wysokość wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, więc z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej będzie Pan podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Może się jednak zdarzyć, że w niektórych miesiącach uzyska Pan przychód w wysokości wyższej niż minimalne wynagrodzenie. Taka sytuacja może wystąpić m.in. w sytuacji zawarcia przez Pana z własnym pracodawcą umowy zlecenia i otrzymania wynagrodzenia z tego tytułu. Do celów ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca zawierający umowę z własnym pracodawcą jest traktowany jak pracownik, a jego przychód jak przychód ze stosunku pracy. Jeżeli więc łączny przychód z umowy o pracę i umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą przekroczy w danym miesiącu kwotę minimalnego wynagrodzenia, to ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będą miały charakter dobrowolny. W tych miesiącach z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan podlegał dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym, a obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Jeśli jednak w niektórych miesiącach przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo, a w innych wcale (bądź chce przystąpić do nich dobrowolnie), konieczne jest składanie w ZUS każdorazowo odpowiednich dokumentów wyrejestrowujących i zgłoszeniowych.
 
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń 24/2005 z dnia 16-12-2005

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK