| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rachunkowość jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej

Rachunkowość jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej

Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej, niebędące spółkami handlowymi, stosują tylko niektóre przepisy ustawy o rachunkowości jedynie w tym zakresie, jaki nie został uregulowany w przepisach specjalnego rozporządzenia. Jednostki te nie mają obowiązku sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych ani też poddawania badaniu i ogłaszania swoich sprawozdań finansowych. Co więcej, warto pamiętać, że jednostki te prowadzą rachunkowość i sporządzają sprawozdania finansowe w formie uproszczonej.

W myśl art 2 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 z późn. zm.), stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie może jednak prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach, ale dochód z tej działalności służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. Stowarzyszenie może także otrzymywać dotacje według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe nieposiadające osobowości prawnej, które nie może powoływać terenowych jednostek organizacyjnych, łączyć się w związki stowarzyszeń, zrzeszać osób prawnych, prowadzić działalności gospodarczej oraz przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, jak również korzystać z ofiarności publicznej.
Podobnie fundacje mogą prowadzić działalność gospodarczą według takich samych zasad, jak każdy inny podmiot, chyba że wyłączenie wynika z przepisów prawa. Pomiędzy przedsiębiorcą sensu stricto i fundacją nie ma różnic w dostępności do prowadzonej działalności. Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak np. ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. Dopuszczalność prowadzenia działalności gospodarczej przez fundacje ma służyć wyłącznie stworzeniu możliwości uzupełnienia środków majątkowych na cel fundacji. Dopóki cel zarobkowy nie dominuje nad celem fundacyjnym, nie można uznać fundacji za przedsiębiorcę. Chodzi tu o fundację prowadzącą działalność gospodarczą i przeznaczającą środki uzyskane na cele statutowe. Fakt zalegalizowania działalności fundacji, taki jak np. zgłoszenie do sądu, służy jedynie oddzieleniu działalności zarobkowej i niezarobkowej.
Barbara Kołodziej
Czy sporządzać rachunek wyników
Czy jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej mogą sporządzać rachunek wyników w uproszczonej formie?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK