| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć najem w PIT-28

Jak rozliczyć najem w PIT-28

Podatnicy, którzy w 2005 r. opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu, muszą do 31 stycznia rozliczyć się z fiskusem z uzyskanych przychodów. Konieczne w tym celu będzie złożenie zeznania na formularzu PIT-28.

Wybór opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie wyłącza możliwości potrącenia straty z lat ubiegłych, poniesionej z tego samego źródła. Zasady rozliczania strat są w takim przypadku takie same, jak przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych z tą różnicą, że przypadającą do potrącenia stratę odlicza się od przychodu, a nie od dochodu. Stratę z najmu lokalu mieszkalnego, poniesioną w 2005 r., podatnik może zatem potrącić w ramach tego samego źródła przychodów w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych (tj. 2006-2010), z tym że wysokość odliczenia z tego tytułu w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. tej straty.
W związku z tym podatnikowi przysługuje w 2006 roku prawo do pomniejszenia przychodów z najmu opodatkowanych w formie ryczałtu o kwotę równą maksymalnie 50 proc. straty z 2005 roku. Odliczenie to może zostać uwzględnione przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące. W rezultacie obowiązek uiszczenia ryczałtu powstanie dopiero w tym miesiącu, w którym suma przychodów z najmu przekroczy przypadającą do odliczenia stratę.
Miesięcznym wpłatom ryczałtu nie towarzyszy obowiązek składania deklaracji, więc wysokość odliczonej przez czytelnika straty wynikać będzie dopiero z zeznania rocznego składanego na formularzu PIT-28.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »