| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć najem w PIT-28

Jak rozliczyć najem w PIT-28

Podatnicy, którzy w 2005 r. opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu, muszą do 31 stycznia rozliczyć się z fiskusem z uzyskanych przychodów. Konieczne w tym celu będzie złożenie zeznania na formularzu PIT-28.

Stawka ryczałtu
 
Przychody opodatkowane stawką 8,5 proc. stanowią przychody osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Natomiast przychody te opodatkowane są 20-proc. stawką ryczałtu, gdy ich wysokość przekroczy w roku podatkowym równowartość 4000 euro. Dopóki wysokość tego rodzaju przychodów nie przekroczy w roku podatkowym kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, dopóty ryczałt płaci się według stawki 8,5 proc. Ponadto jeżeli przychód podatnika przekroczy tę wartość, podatek według wyższej stawki należy opłacać nie od całego przychodu, ale jedynie od nadwyżki od wskazanego limitu.
Od nadwyżki ponad kwotę stanowiącą równowartość 4000 euro ryczałt od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wynosi 20 proc. przychodów.
Stawkę 20 proc. należy stosować od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. Odpowiedniego rozdzielenia przychodu na dwie stawki trzeba też dokonać w zeznaniu PIT-28.
 
Obliczenie limitu
 
Stanowiąca granicę pomiędzy stawkami kwota wyrażona w euro przeliczana jest na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
W celu ustalenia w walucie polskiej wysokości limitu przyjętego dla najmu należy 4000 euro pomnożyć przez kurs euro wynikający z tabeli NBP nr 193/A/NBP/2004, który wynosił 4,3787 zł za 1 euro. Limit w 2005 r. wynosił zatem 17 514, 80 zł (4000 x 4,3787).
Podatnik, który w 2005 roku opodatkował ryczałtem swoje przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, płaci podatek według stawki 8,5 proc., do momentu gdy przychód z tych umów nie wyniósł więcej niż 17 514,80 zł. Natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie, będzie płacił ryczałt według stawki 20 proc. Tak też uzyskane przychody należy rozdzielić w zeznaniu (patrz. poz. 33 i 34 zeznania).
 
Jak zaokrąglić podatek
 
Począwszy od 1 stycznia 2006 r. weszła w życie zmiana art. 63 Ordynacji podatkowej, dotyczącego zasad zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków. Począwszy od tej daty kwoty podatków (a także m.in. odsetki za zwłokę i opłaty prolongacyjne) zaokrągla się do pełnych złotych, a nie do pełnych dziesiątek groszy (wyjątek dotyczy jedynie opłaty skarbowej oraz opłat lokalnych: targowej, miejscowej i administracyjnej). W rezultacie, obecnie końcówki kwot podatków wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, zaś końcówki wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Potwierdzeniem takiego stanowiska jest pismo podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 7 października 2005 r. (SP1/694/8012-132/2334/05/AA). Zarówno kwota ryczałtu ewidencjonowanego za grudzień 2005 r. (wpłacanego w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 31 stycznia 2006 r.), jak i kwota ryczałtu za cały 2005 rok (wykazywana w zeznaniu PIT-28) powinny zostać zaokrąglone do pełnych złotych.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK