| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kto może wpłacać zaliczki bez deklaracji

Kto może wpłacać zaliczki bez deklaracji

Uproszczona forma wpłacania zaliczek bez składania deklaracji to bardzo interesująca propozycja dla przedsiębiorców. Dzięki temu rozwiązaniu mogą oni uprościć rozliczenia podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego. Ponadto wybierając taką formę wpłacania zaliczek wielu podatników odprowadzi do urzędu niższe kwoty. A wszystkie te udogodnienia nie wiążą się z żadnym ryzykiem.

Według ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mogą skorzystać z wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Wysokość tych zaliczek ustala się na podstawie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu złożonym:
• w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy albo
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu złożonym w roku poprzednim podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł. Jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczajacej 2790 zł, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.
Zaliczkę na podatek dochodowy oblicza się w wysokości 1/12 kwoty dochodu wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym, według skali obowiązującej w danych roku podatkowym w przypadku podatników, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych. Natomiast podatnicy opodatkowani w danym roku podatkowym podatkiem liniowym kwotę zaliczek obliczają od dochodu przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19 proc. Kwotę zaliczki pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należną zaliczkę należy wpłacić do właściwego urzędu do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozrachunkowym, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznej PIT-5 lub PIT-5L. Taką formę rozliczenia należy stosować przez cały rok podatkowy. Z tej formy wpłacania zaliczek nie mogą korzystać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK