| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo sporządzić PIT-40, PIT-11 i PIT-8B

Jak prawidłowo sporządzić PIT-40, PIT-11 i PIT-8B

Tylko do 28 lutego zakłady pracy oraz zleceniodawcy powinni przygotować odpowiednie formularze dla osób zatrudnianych w 2005 r. Obowiązek ten dotyczy także innych płatników. Jeśli pracodawca dokonuje za podatnika rocznego obliczenia podatku, wypełnia PIT-40, dla pracowników-etatowców przygotowuje PIT-11, a dla zleceniobiorców PIT-8B.

W jakich terminach przekazać PIT-11
 
Informacja PIT-11 nie zawsze przekazywana jest w terminie do końca lutego. Czasami płatników obowiązują inne terminy. Będzie tak wtedy, gdy pracodawca zwalnia pracownika lub pracownik sam odchodzi z pracy.
Jeżeli obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, są oni zobowiązani sporządzić informację PIT-11 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.
W tym samym terminie, czyli do 15 dnia miesiąca następującego po tym, w którym płatnik pobrał ostatnią zaliczkę na podatek, informację PIT-11 powinien otrzymać pracownik odchodzący z pracy.
Płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji.
UWAGA
Co do zasady płatnik sporządza informację PIT-11 do końca lutego roku następującego po roku podatkowym i przekazuje ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu. Jeśli jednak obowiązek poboru zaliczek przez płatnika ustał w ciągu roku (bo np. pracownik odszedł z pracy lub został zwolniony), płatnik sporządza PIT-11 i przekazuje go podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.
 
Jak rozliczyć pracownika będącego jednocześnie zleceniobiorcą
 
Niektórzy płatnicy mogą mieć problemy z podjęciem decyzji, ile informacji powinni przekazać podatnikowi, który zatrudniony jest u nich na umowę o pracę i jednocześnie została zawarta z nim umowa zlecenia. Czy będą to dwie oddzielne informacje: jedna PIT-11, a druga PIT-8B, czy może należy zrealizować ten obowiązek na jednym formularzu. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów w tej sprawie wynika, że płatnik może zachować się w dwojaki sposób. Po pierwsze, może wypełnić jedną informację PIT-11, w której wykaże przychody ze stosunku pracy uzyskane przez pracownika w 2004 roku oraz przychody z umowy zlecenia zawartej przez pracownika z płatnikiem. Po drugie, może też wypełnić oddzielnie PIT-11 dla dochodów ze stosunku pracy i PIT-8B dla dochodów z umowy zlecenia. Takie zachowanie nie zostanie uznane za błędne.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK