| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przyspieszyć amortyzację

Jak przyspieszyć amortyzację

Kiedy stosować amortyzację jednorazową? Jak najkorzystniej amortyzować nowe środki trwałe? Kiedy stosować indywidualne stawki amortyzacyjne? Jak najszybciej zamortyzować firmowe komputery? Kiedy auto amortyzować według wyższej stawki? Jak amortyzować inwestycje w obcych obiektach?

Różne możliwości przyspieszenia amortyzacji
 
Największe korzyści mogą odnieść podatnicy kupujący fabrycznie nowy środek trwały. W takim przypadku przepisy przewidują możliwość dokonania 30-proc. odpisu już w pierwszym roku używania zakupionego urządzenia. Przykładowo, kupując w marcu 2006 roku nową obrabiarkę za 100 000 zł firma zaliczy do kosztów tego roku aż 30 000 zł z tytułu odpisu amortyzacyjnego. Co więcej, odpis wynosiłby tyle samo w przypadku dokonania zakupu pod koniec roku podatkowego. Warto pamiętać, że podstawowa stawka amortyzacyjna wynosi w tym przypadku tylko 14 proc.
Niestety 30-proc. odpisu nie można dokonać w przypadku zakupu samochodu. Ale także w tym przypadku istnieje kilka możliwości przyspieszenia amortyzacji. Po pierwsze, można dwukrotnie podwyższyć stawkę, jeśli samochód spełnia definicję używanego środka trwałego. Wystarczy, aby był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez 6 miesięcy, co daje podstawę stosowania podwyższonej 40-proc. stawki zamiast wynikającej z wykazu, czyli 20-proc. Jeśli firma kupuje nowy samochód, to warto sprawdzić, czy jest to pojazd ciężarowy w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych. Jeśli tak, to można zastosować degresywną metodę amortyzacji, która także znacznie skraca okres dokonywania odpisów.
Kolejna możliwość skrócenia amortyzacji dotyczy maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu. W takim przypadku stawkę z wykazu można podwyższyć nawet dwukrotnie. Przez maszyny i urządzenia grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.
Indywidualną stawkę można także przyjąć w przypadku inwestycji w obcych obiektach. Przykładowo chodzi o sytuację, gdy podatnik dokonuje przebudowy budynku eksploatowanego na podstawie umowy najmu. W takim przypadku okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Warto pamiętać, że jeśli wcześniej podatnik zaprzestanie używania lokalu (np. z powodu upływu terminu umowy), to pozostałej części wartości początkowej nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Możliwość wyboru metod i stawek
 
Przepisy podatkowe dotyczące amortyzacji pozostawiają firmom możliwość wyboru stosowanych metod i stawek. Warto z nich korzystać, ponieważ dzięki przyjęciu najkorzystniejszych rozwiązań można znacznie skrócić czas amortyzacji. A to oznacza, że cała wartość początkowa środka trwałego zostanie zaliczona do kosztów szybciej niż gdyby firma stosowała amortyzację liniową przy zastosowaniu stawki z wykazu.
Regulacje dotyczące amortyzacji zawarte są w art. 22a – 22o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. – dalej ustawa o PIT) oraz art. 16a – 16m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zawierają one analogiczne rozwiązania. Różnice wynikają jedynie z odmiennych zasad opodatkowania osób fizycznych i prawnych (np. z faktu, że osoby fizyczne są podatnikami podatku od spadków i darowizn).
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK